loader image
Elektrikli Aktüatörlerin Arıza Nedenleri ve Çözümleri
  • 13 Feb 2023

Elektrikli aktüatörlerin nasıl çalıştığından ve hangi alanlarda kullanıldığından daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Elektrikli Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bugünkü yazımızda elektrikli aktüatörlerde sık karşılaşılan 7 arıza nedeni ve önleyici faaliyetlerinden bahsedeceğiz.

Üretim sektöründeyseniz ve üretim hattınızda zaman zaman sorun yaşıyorsanız,  elektrikli aktüatörler hakkında bilgi sahibi olmanızı, bakım-onarımlar hakkında tecrübe edinmenizi öneririz. SMSTORK markalı elektrikli aktüatörlerinizin bakım ve onarımları için bize ulaşabilirsiniz. Elektrikli aktüatörlerde en çok karşılaşılan 7 arıza nedenini sıralayacak olursak:

  1. Elektrikli Aktüatörün Motoru Dönmüyor
  2. Elektrikli Aktüatörün Üzerinde Enerji Gözükmüyor
  3. Elektrikli Aktüatör Sadece Açılır ya da Kapanıyor
  4. Elektrikli Aktüatörün Manuel Açma/Kapama Kolu Çalışmıyor
  5. Elektrikli Aktüatörün Motoru Çalışıyor ama Vana Açılıp Kapanmıyor
  6. Oransal Aktüatör Pozisyon Bilgisi Vermiyor
  7. Oransal Aktüatör Beklenen Şekilde Açılıp Kapanmıyor

İlginizi Çekebilir: Yalın Üretim Nedir? Yalın Üretimin 5 İlkesi Nelerdir?

Elektrikli Aktüatörün Motoru Dönmüyor

Elektrikli aktüatörünüzün motorunun dönmemesinin muhtemel nedeni: Elektrikli aktüatörün motor kontrol devresinde bir kopukluk olabilir veya motor yalıtımları zarar görmüş olabilir.

Önleyici Faaliyet: Bağlantı şeması kontrol edilip, tekrar gözden geçirilebilir.

Elektrikli Aktüatörün Üzerinde Enerji Gözükmüyor

Elektrikli aktüatörün üzerinde enerji gözükmemesinin muhtemel nedeni: Hatta beslenme gerilimi olmayabilir.

Önleyici Faaliyet: Beslenme gerilimi ve sigorta kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Yalın Üretimde İsrafı Nasıl Önleriz?

Elektrikli Aktüatör Sadece Açılır ya da Kapanıyor

Elektrikli aktüatörün sadece açılır ya da kapanıyor olmasının muhtemel nedeni: Bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle aktüatör dişlilerinin yağlanması problemli olabilir. Bazı durumlarda vana sıkışması problemi ile karşılaşabiliyoruz. Ek olarak limit switch ayarları bozulmuş olabilir.

Önleyici Faaliyet: Dişliler önerilen yap ile yağlanmalıdır. Yağ önerisi için firmamıza başvurabilirsiniz. Vana bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Ek olarak vananın bulunduğu hatta filtre kullanılması kullanılan akışkanın daha temiz olmasını sağlayacağından vananızın ömrünü uzatabilir. Limit switchler kontrol edilmeli, gerekirse yeniden ayarlanmalıdır.

Elektrikli Aktüatörlerin Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Elektrikli Aktüatörün Manuel Açma/Kapama Kolu Çalışmıyor

Elektrikli aktüatörün manuel açma/kapama kolunun çalışmamasının muhtemel nedeni: Dişliler boşa dönüyor olabilir. Ek olarak manuel çevirme kolu mili veya vana mili kırılmış olabilir.

Önleyici Faaliyetler: Eğer dişliler boşa dönüyorsa dişlilerde yalama olmuş olabilir. Bu durumda uygun dişliler ile değiştirilmelidir. Mil kırılma durumunda, kırılan mil uygun mil ile değiştirilmelidir.

İlginizi Çekebilir: SMSTORK Marka Elektrikli Aktüatör Ürünlerimizi İnceleyin.

Elektrikli Aktüatörün Motoru Çalışıyor ama Vana Açılıp Kapanmıyor

Elektrikli aktüatörün motoru çalışıyor ama vana açılıp kapanmamasının muhtemel nedeni: Dişliler boşa dönüyor olabilir.

Önleyici Faaliyetler: Dişliler yalama olmuş olabilir, uygun dişliler ile değiştirilmelidir.

Oransal Aktüatör Pozisyon Bilgisi Vermiyor

Oransal aktüatör pozisyon bilgisi vermemesinin muhtemel nedeni: Oransal aktüatörün pozisyon bilgisi vermemesi birçok farklı nedene bağlı olabilir. Potansiyometre dişlisi boşa dönüyor olabilir. Bir başka neden olarak uygun sinyal çeşidi dip switch ile seçilmemiş olabilir. Zero/span kalibrasyonu bozulmuş veya elektronik kart zarar görmüş olabilir.

Önleyici Faaliyetler: Potansiyometreyi düzeltmek için dişli setskur ile sıkıştırılmalıdır. Uygun sinyal çeşidi dip switchler ile ayarlanmalıdır. Zero/span potansiyometrelerin kalibrasyonu yapılmalıdır. Elektronik kart zarar görmüşse kart değiştirilmelidir.

Oransal Aktüatör Beklenen Şekilde Açılıp Kapanmıyor

Oransal aktüatörün beklenen şekilde açılıp kapanmamasının muhtemel nedeni: Giriş sinyali gelmiyor olabilir. Yine aynı şekilde potansiyometre dişlisi boşa dönüyor olabilir. Zero/span kalibrasyonu bozulmuş veya elektronik kart zarar görmüş olabilir.

Önleyici Faaliyetler: Öncelikle eğer giriş sinyali hatası için uyarı lambaları ve sinyal giriş bağlantıları kontrol edilmelidir. Ardından, potansiyometre dişlisi kontrol edilmelidir. Eğer boşa dönüyorsa gönderilen giriş sinyali ile ayarlanan dip switchlerin uygunluğu kontrol edilmelidir. Zero/span potansiyometrelerin kalibrasyonu bozulduysa kalibrasyonu yapılmalıdır. Son olarak eğer elektronik kart zarar görmüşse, elektronik kart değiştirilmelidir.