loader image
Yalın Üretimde İsrafı Nasıl Önleriz?
  • 30 Jan 2023

Yalın üretimde israfı önlemek, yalın üretim araçlarında sürekli iyileştirmeler yapmaktan geçer. Yalın üretim, bir ürüne değer katmayan her şeyi(İsrafı) azaltmak için amansız bir arayış gerektirir. Bu, yalın üretimin kalbinde yatan sürekli iyileştirmeyi bir zorunluluk haline getirir.

Yalın üretim araçlarının bir kısmı aşağıdaki gibidir.

  • Hücresel Üretim: Bir ya da daha çok makinenin veya ekipmanın bir hücre olacak biçimde gruplandığı üretim tipidir ve gruplamalar, benzer süreçleri gerektiren parça aileleri için çalışma yapmak amacıyla gereksinim duyulan işler aracılığıyla belirlenmektedir.
  • Heijunka: “Seviyelendirme” anlamına gelir. Müşteri siparişlerine göre kaynakları etkin kullanarak değer akışını verimli hale getirmek için üretim planlamasını en iyi şekilde yapmayı amaçlar.
  • 5S: Çalışanlar için verimli, etkili ve güvenli alanlar yaratmak amacıyla çalışma alanlarının düzenlenmesine yönelik, emek ve zaman israfını önleyen bir dizi uygulamadır. 5S, organizasyonu ve temizliği vurgular.
  • Kanban: Süreçleri kolaylaştırmak ve tam zamanında teslimat oluşturmak için kullanılan bir sinyal. Sinyaller, etiket veya boş kutu gibi fiziksel olabilir veya bir sistem aracılığıyla elektronik olarak gönderilebilir.
  • Jidoka: Bir anormalliği tespit etmek, düzeltilene kadar işi durdurmak, sorunu çözmek ve ardından temel nedeni araştırmak için ilgili birimleri tetikleyen bir yöntemdir.
  • Andon: Çalışanları bir soruna karşı uyaran, problem tipine göre ilgili birimleri tetikleyen bir mekanizmadır. Işıklı ve sesli uyarılar ile bu tetiklemeyi sağlamaktadır.
  • Poka-Yoke: “hata engelleme” anlamına gelmektedir. Poka-Yoke, üretim yapılan işletmelerde, hatanın oluşmasını önlemeyi amaçlayan bir üretim yöntemidir. Poka-Yoke, her ne kadar üretim yapılan işletmeler için geliştirilmiş bir yöntem olsa da, evimizden kullandığımız araçlara kadar birçok alanda uygulanabilecek bir yaklaşımdır.

Böylelikle, farkındalık oluşması açısından yalın üretime giriş yaptık diyebiliriz. Tarihte her yeniliğe karşılık gösterilen dirençler mutlaka olmuştur. Firmanızda da yalın üretime karşı dirençler olacaktır. Yalın dönüşüm iyi huylu bir virüstür. Sistemi ne kadar iyi kurguladığınızı düşünseniz de insan faktörünü işin içine katmazsanız, başarılı olma şansınız çok düşük olacaktır. İnsanlara bu iyi huylu virüsü yayarak, dirençleri ortadan kaldırmanız ve başarılı olmanız gayet yakındır.

İlginizi Çekebilir: Yalın Üretim Nedir? Yalın Üretimin 5 İlkesi Nelerdir?

Üretimde 7+1 Temel İsraf Nedir?

Bu bölümde üretimde 7+1 temel israflar nelerdir sorusuna yanıt verelim. Bir önceki blog yazımızda yalın üretimden bahsettik, yalın üretim araçlarından bahsettikten sonra da 7+1 temel israfı belirleyelim: Hatalı Üretim, Fazla Üretim, Fazla Stok, Üretimde Bekleme, Üretimde Gereksiz İşler, Üretimde Gereksiz Taşıma ve Üretimde Gereksiz Haraketler olarak tanımlayabiliriz.

Hatalı Üretim

7 temel israfın birincisi, hatalı üretim ve/veya ürünün tamiridir. Mümkün olduğunca standart ürün üretilmeli, hatalardan kaçınılmalıdır.

Fazla Üretim

Talep olmadığı zamanlarda veya gereğinden fazla veya erken üretim ise 7 temel israf listesinde yer alan ikinci israf türüdür. Tahmine dayalı olmayan doğrudan müşterilerin isteği doğrultusunda üretim yapılmalıdır.

Fazla Stok

İş için gereğinden fazla elde tutulan her şey ise üçüncü temel israftır. Hammadde, üretim ekipmanı, ürün, işçi her ne olursa olsun gereğinden, ihtiyaçtan ve talepten fazla stok yapılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Üretimde Bekleme

Makinenin işlemini bitirmesini beklemek ve/veya tamir için beklemek israftır. Tedarikçiden ham madde beklemek, ürün taşınmasını beklemek de 7 temel israf arasına girmektedir.

Üretimde Gereksiz İşler

Katma değer yaratmayan iş adımları ve/veya müşteriye değer katmayan işlemler israftır. Örneğin; bir fabrikada 20 işgören ve onları çalıştıracak 20 yönetici pozisyonunda çalışan temin etmek yerine, 20 işgörene işi ve iş etiğini en güzel şekilde öğretip, kendi başlarına da çalışabilmelerini sağlamaktır. Diğer 20 yönetici pozisyonu israftır.

Üretimde Gereksiz Taşıma

Gereksiz ekipman, hammadde, yarı mamul ve mamul taşımaları israftır. Bu sebeple ileri akışlı tek bir hat kurularak son ürüne kadar prosesler arası mesafe en kısaya indirilir. Örneğin; bir gıda firmasında paketleme ve sevkiyat üniteleri peş peşe, en kısa mesafede bulunmalıdır, uzun mesafe veya dolanarak taşıma iş ve zaman kaybı yaratır.

Üretimde Gereksiz Hareketler

İyi organize edilmemiş iş ortamı nedeniyle oluşan gereksiz hareketler temel israflar arsında yerini almaktadır.

Orijinal olarak Toyota Üretim Sistemine dahil edilmemiş olsa da, birçok yalın uygulayıcı sekizinci bir israfa işaret ediyor: Kullanılmayan Yetenek ve İnsan Aklı'dır.

SMSTORK olarak biz de yalın üretim metodolojisini üretimin her basamağında kullanıyor ve müşterilerimize daha iyi bir deneyim için kendimizi sürekli geliştiriyor ve yeniliyoruz.