loader image
TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Nedir, Özellikleri Nelerdir?
 • 23 Jan 2023

TREA serisi elektrikli aktüatör, vana kontrolünde en çok kullanılan kontrol elemanıdır. Görevleri; vanayı açmak /kapatmak, vanayı istenilen açıklıkta tutmak, yerel ve uzaktan kontrol ve izleme imkânlarının gerçekleştirilmesi olarak özetlenebilir.

TREA serisi elektrikli aktüatörler Aç/Kapat (On/Off) ya da oransal olarak farklı modellerde üretilmektedirler. Küresel vana, kelebek vana ve plug vana gibi birçok vananın kontrolünde elektrikli aktüatörler kullanılır. Sanayi sektörü, enerji sektörü, akışkan sektörü, yağ ve gaz sektörü gibi birçok alanlarda kullanım yelpazesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir: TORK Marka Elektrikli Aktüatörleri Hemen İnceleyin!

TREA Serisi Elektrikli Aktüatörün Genel Yapısı

TREA serisi elektrikli aktüatörün mekanik ve elektrik/elektronik bileşenlerine ilişkin detaylar aşağıda verilmiştir. TREA serisi elektrikli aktüatörün tüm mekanik ve elektronik bileşenleri sırasıyla; Motor (1), Oransal Kontrol Kartı (2), İç Isıtıcı (3), Mekanik Konum Göstergesi (4), Konum ayarı Dişlisi (5), Potansiyometre Dişlisi (6), AC Motor Kapasitörü (7), Tork Limit Switch (8), Tork Limit Ayar Sacı Vidası (9), Tork Limit Ayar Sacı (10), Potansiyometre (11), Konum Switch (12), LCU Ünitesi Bağlantı Noktası (13), Gövde (14), Flanş (15), Stoper (16), Kablo Giriş Rakorları (17), Klemens Kartı (18), Klemens Kartı Sacı Sabitleme Vidası (19), Kullanıcı Analog Sinyal Bağlantı Klemensleri (20), Kullanıcı Bağlantı Klemensleri (21), Klemens Kartı Sabitleme Sacı (22) şeklindedir.

TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Nedir, Özellikleri Nelerdir?

TREA serisi elektrikli aktüatör ürün şeması ile, elektrikli aktüatörün mekanik ve elektrik/elektronik bileşenleri hakkında bilgi sahibi olması, montaj esnasında veya acil müdahale gerektiren durumlarda doğru ve yerinde müdahalenin yapılması amaçlanmıştır.

Aktüatörler Aç/Kapat (On/Off) ve Oransal olmak üzere iki tipte üretilmektedir. Aynı mekanik yapıya sahiptirler. AC şebeke voltajıyla veya DC Kaynak voltajıyla çalıştırılmak istendiklerinde bazı parçalar eklenerek veya çıkarılarak dönüştürülebilirler. Bu dönüşümler TORK üretici firma tarafından gerçekleştirilmelidir. Kullanıcı veya diğer firmalar tarafından dönüşüm yapmaları kesinlikle önerilmez.

TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Özellikleri Nelerdir?

 • Şebeke voltajıyla çalışıyor olması
 • Az enerji tüketimiyle yüksek moment elde edilmesi
 • Modüler, entegre tasarım yapısıyla yerel kontrol, uzaktan kontrol imkanı
 • Kapsamlı kontrol olanağı, kolay ayar yapma ve esnek çalıştırma kolaylığı
 • Tork ve konum kontrolünün yapılması
 • İngilizce ve Türkçe dillerini desteklemesi (LCU ünitesi ile kullanımında)
 • Yüksek kaliteli alüminyum alaşımlı gövde, sağlam ve hafif yapı
 • Yüksek korozyon direncine sahip, uzun ömürlü olması
 • Oransal ve Aç/Kapat (On/Off) seklinde çalışabilme
 • Yerel veya uzaktan, görsel uyarılar ve alarm ile kullanıcıyı bilgilendirme
 • Hassas oransal kontrol imkânı
 • Yüksek koruma sınıfı
 • TFT LCD ekran ile görsel ve kolay kullanım (LCU ünitesi ile kullanımında)
 • Cep Telefonuyla kumanda imkânı (LCU ünitesi ile kullanımında)

Atex Sertifikalı TORK Marka Elektrikli Aktüatörler

Elektrikli aktüatörlerimiz aynı zamanda ATEX sertifikalı olarak patlayıcı ortamlara uygun üretilmektedir. Atex aktüatörler, patlayıcı veya tehlikeli ortamlarda kullanılan elektrikle çalışan, uzaktan veya yerel kontrol edilebilme, oransal veya Aç/Kapat (On/Off) seklinde çalışan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli şartlar vardır. Bu şartlardan birinin ya da birkaçının sağlanmaması durumunda bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Atex sertifikalı elektrikli aktüatörlerde;

 • Atex belgeli uygun rakor kullanılmalıdır,
 • Atex belgeli uygun kablo kullanılmalıdır.
 • Üründe enerji varken ürünün kapağını kesinlikle açılmamalıdır.
 • Gövdeden topraklama yapılması gerekmektedir.
 • Topraklama için en az 4mm2 çapında HD21 veya HD22 standardında üretilen bağlantı kablosu kullanılmalıdır.
 • ZONE 1 ve ZONE 2 ortamlarda kullanıma uygundur (Ex II 2G Ex IIC T4 Gb).
 • Aktüatörlerimiz LVD ve EMC direktiflerine uygun üretilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Vananızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Oransal Kontrol Kartı

Oransal kontrol ünitesi elektrikli aktüatöre bağlı vanayı, kullanıcı tarafından verilen kontrol sinyalleriyle 0 - 90° derece arasında istenilen derecede oransal olarak açılıp kapanmasını sağlayan, aynı zamanda çıkış sinyalleri verebilen bir kontrol ünitesidir.

Elektronik karta gönderilen analog kontrol sinyali, aktüatörün vanayı oransal ve hassas bir şekilde kontrol etmesini sağlar. Oransal elektronik kart, ayrıca vananın mevcut pozisyonunu algılayarak kullanıcıya analog çıkıs sinyali verir(feedback). Aldığı sinyal değerine bağlı olarak aktüatörü amaca uygun olarak yönetir.

LCU ünitesi ile birlikte kullanımda; pozisyon izleme, konum bilgisi alma, hata, uyarı gibi teknik bilgiler aktüatör tarafından kullanıcıya sağlanır. Haberleşme protokolleriyle uzaktan kontrol, yerel kontrol aynı zamanda oransal ve on/off kontrol gibi fonksiyonlar kullanıcıya daha güvenli dinamik bir ortam sağlar. Renkli TFT LCD Ekran sayesinde kolay ve anlaşılır ara yüz tasarımı, izlenebilirlik ve kullanım açısından kullanıcıyı yönlendirerek kolaylık sağlar.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Sorun ve Çözümleri

PIU Potansiyometre Ünitesi

TREA serisi on-off çalışan elektrikli aktüatöre PIU (potansiyometre ünitesi) eklemek, vananın anlık konum bilgisine ulaşılabilmeye ve vanayı istenilen konumda tutabilmeye olanak sağlar. PLC ile röleyi yöneterek, aktüatörün istenilen açıda (00 - X0) çalışması sağlanabilir. Örnek bir bağlantı şeması aşağıdaki şekilde PIU’nun ürün üzerindeki konumu ise şekil 11’de gösterilmektedir.

TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Nedir, Özellikleri Nelerdir?-2