loader image
Solenoid Vananızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?
  • 17 Jan 2023

Solenoid vananızın ömrünü uzatmak için herhangi bir bakımdan sonra elektrik bağlantıları kontrol edilmeli, elektriksel önlemler alınmalı ve vananın çalışıp çalışmadığı test edilmelidir.

Küçük ama sağlam solenoid valfler, güçlü bir elektromekanik bekçidir. Daha büyük sistemlerin sıvı, hava, gaz veya partikül akışını kontrol etme gibi önemli görevleri vardır. Yine de en güvenilir valfler bile yorulabilir veya çalışmaz hale gelebilir, bu da sistemin performansını etkileyebilir veya durdurabilir. Bu kadar küçük bir bileşenin bakımının ne kadar değerli olabileceğini veya bakımın sistemde ne gibi bir fark yaratabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Tüm mekanik aparatlarda olduğu gibi, bir solenoid valfin proaktif bakımı, ömrünü uzatabilir ve tutarlı çalışmasını sağlayabilir.

Solenoid Vananızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Çoğu zaman sorun, kendi başınıza belirleyip düzeltebileceğiniz kadar basit olabilir. Sorun vananın ortamı, akışkan veya uygulaması da olabilir. Daha çok çalışması gereken valflerin ömrü genellikle daha kısadır - yaklaşık 1-3 yıl. Düzenli bakım sayesinde kullanıcılar valfin ömrünü uzatabilir ve operasyonları yolunda tutabilir.

Solenoid valf bakımı, önce aşınma ve yıpranma alanlarının belirlenmesine ve ardından etkilenen bileşenlerin değiştirilmesine odaklanır. Ek olarak, valf bileşenlerinin temiz olduğundan ve valf sisteminin bir bütün olarak enerji vermesini ve enerjisiz hale getirilmesini etkileyebilecek malzeme birikimi içermediğinden emin olmak için kontrol edilir.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Aktüatör Nedir, Nasıl çalışır?

Solenoid Valf Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Genel bir kural olarak, makine servis için parçalara ayrıldığında, valf bakım prosedürünü tamamlamak için en iyi zamandır. Proaktif bir yaklaşım, ürün ömrünü uzatabilir ve hem valf hem de genel sistem için mümkün olan en iyi performansı yaratabilir.

Bir solenoid vanaya ne sıklıkta bakım yapılması gerektiği, tasarımına ve uygulamasına bağlıdır. Belirli uygulamalar özellikle valfin iç ve dış bileşenlerine zarar verir ve bu nedenle daha fazla dikkat gerektirir.

Ürünün açma ve kapama süreleri 1s’nin altındadır. Eğer solenoid bobin sürekli çalışacaksa (yani sürekli enerji altında kalacaksa) AC gerilimle çalışan bobin tercih edilmesi önerilir. Eğer bobinler kısa süreli çalışacaksa, belirli durumlarda vananın açma-kapamasını sağlayacak şekilde çalışacaksa, DC gerilimle çalışan bobin tercih edilmesi önerilir. Böylece vanaların kullanım ömründen önce arızalanma ihtimali azalır.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Sorun ve Çözümleri

Solenoid Valf Bakımı

Bir solenoid valfin bakımı, aşınmış bileşenlerin değiştirilmesini ve parçaların temiz ve birikintisiz olmasını sağlamayı içerir. Tüm mekanik aparatlarda olduğu gibi, bir solenoid valfin uygun ve proaktif bakımı, ürün ömrünü uzatabilir ve öngörülebilir çalışmayı garanti edebilir.

Solenoid valfler için yedek parça kitleri üreticiden satın alınabilir. Bunlar tipik olarak yedek O-ring, yaylar, diyaframlar veya bir dizi ilgili bileşeni içerebilir. Yedek parça kitinin ilgili valf için uygun olduğundan emin olun.

Solenoid Vananızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Solenoid valf bakımı için temel adımlar şunlardır:

  1. İlk olarak, güç kaynağının bağlantısını kesin ve sistemin basıncını boşaltın. Aynı şekilde, üniteyi içinde kontrol edilen sıvı için gerekli önlemlerle taşıyın.
  2. Bobini kapsüllemede çatlaklar açısından inceleyin. Islak veya nemli ortamlarda bunlar, nemin bobine nüfuz etmesine yol açarak valf arızasına neden olabilir.
  3. Bobin bağlantılarında da hasar veya korozyon olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bobinin vana kovanına veya gövdesine doğru şekilde takıldığından emin olmadan asla bir AC bobinine güç vermeyin. Ortaya çıkan yüksek ani akım, muhtemelen bir bobinin yanmasına neden olacaktır.
  4. Contalar şişme, çatlama veya genel bozulma gösterebilir. Aşınmış veya kırılmış yay olup olmadığı bobinler için kontrol edilmelidir. Orifis deliği tıkanmış veya aşınmış olabilir. Pistonun üstü ve çekirdeğin içi de aşınma gösterebilir.
  5. Gerekli tüm parçalar değiştirildikten ve valfteki herhangi bir birikme giderildikten sonra, solenoid vanayı üreticinin talimatlarına göre yeniden monte edin ve bobini yeniden takın. Tüm parçaların doğru şekilde takıldığı onaylanana kadar vanaya giden güç yeniden bağlanmamalıdır.

Solenoid vananınızın montajını nasıl yapacağınızı incelemek için bu yazımıza bakabilirsiniz:

Solenoid valf üreticisi her zaman belirli bir ürün hakkında en iyi bilgi kaynağıdır. Üreticinin mühendisleri, yalnızca ürünün tüm ayrıntılarını anlamakla kalmayıp, aynı zamanda ürünlerin tüm müşteri sektörlerindeki uygulamalarda işleyişini de anlayacak şekilde eğitilmiştir. Bu nedenle, bir solenoid valfin ne zaman onarılacağı veya değiştirileceği veya uygun şekilde bakımının nasıl yapılacağı ile ilgili spesifik sorular, en iyi şekilde özellikle üreticiyle birlikte ele alınır.

Hemen SMSTORK marka solenoid valfleri inceleyin, size en uygun solenoid valf için satış ekiplerimizden fiyat alın.