loader image
Solenoid Vana Montajı Nasıl Yapılır?
 • 06 Jan 2023

Solenoid vana montajının nasıl yapılacağını anlattığımız içeriğimizi detaylı incelemenizi öneriyoruz. Bir önceki yazımızda sizin için en doğru solenoid vananın nasıl seçeceğinizden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda solenoid vananın montajının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Solenoid vanalar, bir ortamın akışını, yönünü, hızını ve diğer parametrelerini kontrol etmek için endüstriyel kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılan elektrikle çalışan vanalardır. Bir solenoid vananınen yüksek performansını sağlamak için vananın doğru şekilde monte edilmesi çok önemlidir. Bu makalede, bir solenoid vananın etkin bir şekilde nasıl kurulacağı ve bakımının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Prosesiniz için doğru solenoid valfi seçtikten sonra onu takmaya hazırsınız demektir. Doğru ürünü hattınıza seçmek kadar, onu düzgün bir şekilde monte etmek de önemlidir. Doğru çalışmayı sağlamak ve hasarı önlemek için aşağıdaki süreci, uygulamaları ve tavsiyeleri takip edebilirsiniz.

 1. Solenoid vananın özelliklerini kontrol edin.
 2. Boru sistemi kontrolleri
 3. Solenoid vananın boru sistemine konumlandırılması
 4. Bobin montaj yönü
 5. Montaj

Solenoid Vananın Özelliklerini Kontrol Edin

Kuruluma başlamadan önce, solenoid vananın istenen uygulama için uygun ve güvenli olduğunun doğrulanması esastır. Bunun için vananın marka ve tipi ile ilgili kullanım kılavuzunu ve güvenlik talimatlarını dikkatlice okuyunuz. Tip etiketindeki vana özelliklerini kontrol edin ve özelliklerin uygulamanın gereklilikleriyle eşleşip eşleşmediğini doğrulayın. Besleme voltajıyla eşleştiğinden emin olmak için valf voltajını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir: Vaka Çalışması 4: Ela Kimya Prosesine Özel Vana Üretimi

Boru Sistemi Kontrolleri

Bir solenoid vana genellikle bir sıvı besleme borusundan bir ekipman parçasına sıvı akışını yönlendirmek, başlatmak veya durdurmak için kullanılır. Bu nedenle solenoid vananın bir ağzı akışkanı taşıyan ana besleme hattına, diğer ağzı ise cihaza veya cihaza giden çıkış borusuna bağlanabilir. Devam etmeden önce devrenin basınç altında olmadığından ve sistemin soğutulduğundan emin olun.

Borularda kir olup olmadığını kontrol edin (pas parçacıkları, kesikler, yapraklar vb.). Vanayı takmadan önce boruların yıkanması tavsiye edilir. Borudaki küçük kir parçacıkları vanaya girerek tıkanmaya veya sızıntıya neden olabilir. Bu, solenoid valflerin arızalanmasının ana nedenlerinden biridir. Bir solenoid valf arızalandığında olası nedenler ve düzeltmeler hakkında daha fazla ayrıntı için solenoid valf hakkındaki makalemizi okuyun. Bu sorun, valfi açıp temizleyerek çözülebilir, ancak valfe kir girmesini önlemek daha iyi bir seçimdir. Daha fazla güvenlik için solenoid valfin giriş tarafına bir boru filtresi takın.

Vananın her iki tarafındaki borular (giriş ve çıkış) güvenli bir şekilde sabitlenmeli ve her iki tarafta da aynı bağlantı şekilleri sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Pnömatik Aktüatör Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Solenoid Vananın Boru Sistemine Konumlandırılması

Solenoid valf iki ana bileşenden oluşur: bir solenoid ve valf gövdesi. Valf gövdesi, giriş ve çıkış portlarını içerir ve solenoid, boruya takıldıktan sonra valf gövdesine bağlanır. Valfi, valf üzerinde işaretlenen akış yönü ile aynı hizada monte edin. Tüm solenoid valflerin düzgün çalışması için bir akış yönü vardır, bu valf gövdesi üzerinde işaretlenecektir. Kurulumdan önce besleme basıncınızın izole edildiğinden emin olun.

Solenoid Vana Montajı Nasıl Yapılır?

Bobin Montaj Yönü

Solenoid valfi dik, vana gövdesinin 90 derecesinde olacak şekilde monte etmeye çalışın (bobin üstte). Herhangi bir yönde çalışırlar, ancak mümkünse dik olması en iyi uygulamadır. Bu, armatür tüpünün yukarı doğru bakmasını sağlar, böylece ortamdaki herhangi bir tortunun tüpe düşme riskini azaltır ve armatür hareketini kısıtlar.

Boru bağlantılarını sıkarken her zaman karşı denge kullanın (hem bağlı boruda hem de vana gövdesinde bir anahtar kullanın).

Montaj

Solenoid Vana Montajı Nasıl Yapılır?

 1. adımda solenoid vana yukarıda gösterildiği gibi boru sistemine bağlandıktan sonra, bobin yine şekillerde gösterildiği gibi el ile vana üzerine geçirilir.
 2. adımda bobin geçirildikten sonra tırtıllı somun el ile sıkılır.
 3. adımda kablo bağlantıları yapılmış soket bobine takıldıktan sonra sabitleme vidası ile sabitlenir.
 4. adımda borulu tip solenoid vanada ise boru şekildeki gibi yerleştirilir ve uygun boyda anahtar ile sıkılır.

Solenoid Vana Montajı Nasıl Yapılır?

Düzgün Yapılmayan Montaj Sonuçları

 • Düşük voltaj: Bir multimetre kullanarak bobin terminallerindeki voltajı kontrol edin. Kaydedilen voltaj, isim plakasında yazılı olanın en az %85'i olmalıdır.
 • Yanlış basınç: Bir manometre veya manometre kullanarak valf basıncını kontrol edin. Valfe giden basınç, isim plakasında belirtilen aralık içinde olmalıdır.
 • Arızalı kontrol devreleri: Solenoide enerji verin ve elektrik sistemini kontrol edin. Metalik bir tıklama sesi, solenoidin çalıştığını gösterir. Klik sesinin olmaması, güç kaynağında bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda, yanmış veya gevşek bir sigorta, topraklanmış veya açık devre bobin veya kopmuş kurşun kablo olup olmadığını kontrol edin.
 • Bobin yanmış: Açık devre solenoid bobin olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse bobini değiştirin.

Buradan Smstork marka solenoid vanaları inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.