loader image
Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Sorun ve Çözümleri
  • 06 Jan 2023

Solenoid vaflerde karşınıza çıkabilecek en sık rastlanan 5 sorunu sizin için derledik. Solenoid valfinizin ömrünü düzenli bakımlarla uzatabilirsiniz. Bu yazımızda solenoid valflerde en sık karşılaşılan kullanıcı veya uygulama kaynaklı 5 valf arızasını ve çözümlerini ele aldık.

  1. Diyafram üzerinde yer alan pilot kumanda deliği tıkanmış olabilir.
  2. Bobin yanması
  3. Debi ve basınç kaynaklı sorunlar
  4. Voltaj bobine gelmeyebilir.
  5. Voltaj toleranslar dâhilinde olmayabilir.

İlginizi Çekebilir: Pnömatik Aktüatör Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyafram Üzerinde Yer Alan Pilot Kumanda Deliği Tıkanmış Olabilir

Çözüm: Eğer solenoid valften geçen akışkan temiz değilse; partikül, pas veya minik kum tanecikleri gibi parçacıklar valf içinde birikip, orifisi tıkayabilir. Tıkanan diyafram deliği, valfin hattaki basıncı kullanarak pilot kumanda ile orifisi açmayı engeller. Bu durumda vana sökülerek, diyafram üzerindeki orifis dikkatlice temizlenmelidir. Ayrıca tam önlem almak ve sorunu bir daha yaşamamak için solenoid valf girişine filtre takılması ve belirli aralıklar ile bakım yapılması önerilir.

Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Sorun

Bobin Yanması

Çözüm: Bobin yanmalarında en belirgin özellik, bobin üzerinde yanık veya sişmelerin oluşmasıdır. Bu yanıklar gözle görülebilir boyutta olabilirler. Bu durumda bobinin değiştirilmesi gerekmektedir. Solenoid valf bobininizin yanmasını önlemek için, bobin solenoid valfe takılı değilken bobine hiçbir zaman enerji verilmemelidir. Bobin boştayken enerji verilirse, bobin kısa süre içerisinde yanacaktır. Bunun yanı sıra yüksek ortam sıcaklığı da bobin yanmasına sebep olabilir. Ortam sıcaklığının 50 dereceyi geçtiği uygulamalarda bobinde pwm soket kullanarak bobinin daha az enerji tüketmesi sağlanarak bobin sıcaklığı düşürülebilir.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Vana Montajı Nasıl Yapılır?

Debi ve Basınç Kaynaklı Sorunlar

Çözüm 1: Hattaki akış yönünün, valf gövdesi üzerinde yer alan ok ile aynı yönde olduğundan emin olun. Valf çalışma değerlerinin, etiket üzerinde yer alan değerler ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Basınç farkı yetersiz gelebilir. Genel maksat solenoid vanalarda solenoid valfin çalışması için minimum 0.5 bar basınç gerekmektedir. Eğer hat fark basıncınız 0. 5 bardan düşükse hat basıncınıza uygun bir valf seçimelidir. Solenoid valf bobin somunu takılmamış olabilir.

Çözüm 2: Bobin somunları solenoid valf çalışmasını etkilemektedir. Somunun takılı olduğunu kontrol ediniz.

Voltaj Bobine Gelmeyebilir

Çözüm: Voltaj bağlantısı kontrol edilip, voltajın bobine geldiğinden emin olunmalı.

Voltaj Toleranslar Dâhilinde Olmayabilir

Çözüm: Besleme voltajının tolerans sınırları içinde kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. ±%10AC, ±%5 DC

SMSTORK marka solenoid valfleri yakından inceleyebilir, satış ekibimizle iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.