loader image
Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 6 Sorun ve Çözümleri
  • 22 May 2023

Solenoid valflerde karşınıza çıkabilecek sorunlarala ilgili, yeni blog yazımızı keşfedin! Bu yazımız solenoid valflerde karşınıza çıkabilecek sorun ve çözümler serimizin devamını ele aldık. En sık karşılaşılan kullanıcı veya uygulama kaynaklı 6 valf arızasını ve çözümlerini ele aldık.

Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek Sorunlar

Üretim hattınızda solenoid valflerle ilgili çeşitli sorun ve durumlarla kaşılaşabilirsiniz. SMSTORK olarak oluşturduğumuz karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında bilgilendirme içeriklerimizden faydalanabilir ya da bize ulaşarak teknik ekibimizden destek alabilirsiniz. Bu yazımızda; orifisin tıkanması, basınç değeri farklılıkları, tepe somun sorunları, sızdırmazlık contası, bobin, enerji, sıcaklık gibi başlıklarda karşılaşabileceğiniz sorunları derledik.

Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 6 Sorun ve Çözümleri

Orifisin Tıkanması

Solenoid valf kullanımında genelde karşılaşılan en büyük sorun hattan herhangi bir partikülün, katı bir parçacığın valfin orifisini veya diyafram üzerinde bulunan tahliye deliğini tıkamasıdır. Özellikle pilot kumandalı solenoid valflerde valfin diyaframı üzerinde 0,8 veya 1 mm çapında basınca göre değişiklik göstermek üzere bir delik bulunur. Solenoid valfin diyaframı bu tahliye deliği sayesinde yukarı aşağı doğru hattaki basıncı kullanarak hareket eder. Eğer bu delik hattan gelebilecek bir kum veya küçük bir partikülle tıkanırsa valf çalışmayabilir.

Çözüm: Bu durumda dört tane somun yerinden çıkartılır. Diyafram güzelce temizlenerek tekrar yerine takılır. Bu şekilde valfin çalışması sağlanır. Fakat bunun önüne geçebilmek için valfin önüne bir filtre takılması önerilir.

Solenoid Valfin Basınç Değeri ile Hattın Basınç Değerinin Tutmaması

Tork Solenoid Vanalar farklı basınç değerlerine göre farklı serilerde üretilmektedir. Örneğin S1010 Genel Maksat Solenoid valfler minimum 0,5 bar, maximum 16 bar basınca kadar çalışabilmektedir. Eğer valfin bulunduğu hatta 0,5 barın altında bir basınç varsa, S1010 serisi Genel Maksat Solenoid valf çalışmayacaktır. Bu uygulamada hatta hiç basınç yokken açma kapama yapabilecek S1000 serisi 0 basınç valfler kullanılabilir.

Ek olarak hattın ulaşabileceği maximum basınç da diyafram yırtılmasına sebebiyet verebilmektedir. Örneğin maximum 16 barda çalışabilecek bir valfi 18, 20 barlık bir uygulamada kullanılırsa, bu diyaframın yırtılmasına sebebiyet verecektir ve valfin çalışmasını engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Hücresel İmalat Nedir?

Valfin Tepe Somununun Yerinde Olmadan Çalıştırılması

Valf bu şekilde çalışabilir ama fazla ısınmasına yol açabilir. Tepe somunu bobinin yarattığı manyetik alanın sağlıklı bir şekilde tamamlanması sağlayarak valfin bobininin uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Bu nedenle mutlaka solenoid valfte tepe somununun her zaman yerinde takılı olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Sokette Bulunan Sızdırmazlık Contasının Her Zaman Yerinde Olmaması

Valfin bulunduğu ortamda olabilecek nem veya bu ortama gelebilecek bir sıvı, valfin üzerinde conta bulunmadığı takdirde içeri sızabilir. Bu da çeşitli elektrik arızalarının oluşmasına sebebiyet vererek solenoid valfin düzgün çalışmasını engelleyecektir.

Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 6 Sorun ve Çözümleri

Solenoid Valf Bobinine Valfe Takılı Olmadan Enerji Verilmesi

Bu gibi durumlar solenoid valfin yanmasına sebebiyet verebilir. Eğer valfin bobinine bobin valfe takılmadan enerji verilirse, bobin içe doğru şişme yapar ve yanar. Bu nedenle mutlaka valfe enerji verilmeden bobini valfin üzerinde yerleştirip, enerjilendirilmelidir. Bu sayede valfiniz daha uzun ömürlü çalışacaktır.

İlginizi Çekebilir: ADIPEC 2023: Petrol ve Gaz Endüstrisinde Yenilikler

Ortam veya Proses Sıcaklığına Uygun Bir Valf Seçilmemesi

NBR contalar 70-80C aralığında çalışmaktadır. Eğer sıcaklık 100-120 gibi bu derecelerin üstüne çıkıyorsa buna uygun contalı solenoid valf seçilmelidir. Viton veya EPDM contalı S20 serisi buhar solenoid valflerimiz bu sıcaklıklar için uygundur.

Ek olarak eğer hattan geçen akışkan çok sıcak ise bu da valfin çalışmasını engelleyebilir. Normalde solenoid valf 90 dereceye kadar ısınabilir fakat eğer hattan geçen akışkan 100 derecenin üstündeyse bu valfin daha da ısınmasına sebebiyet verecektir. Bu gibi uygulamalarda valf ile bobin arasına eklemeler yaparak bobinin daha sağlıklı ve soğuk bir şekilde çalışmasını sağlamaktayız. Yine de valfin bulunduğu hattın 90 derece üstüne çıkmamasına önem vermek gerekmektedir.