loader image
Hücresel İmalat Nedir?
  • 18 Apr 2023

Hücresel imalat nedir? Neden bu kadar önemlidir? Bugünkü yazımızda yalın üretimin önemli bir parçası olan hücresel imalatı konu alacağız. Fakat önce gelin hücre nedir tanımıyla başlayalım.

Hücre Nedir? Benzer özellikler taşıyan parçaların, benzer şekilde üretilebilmeleri için bir araya toplandığı sistemler ‘‘hücre’’ olarak adlandırılır. Her hücre diğer bir hücreden bağımsız olarak küçük bir fabrika gibi faaliyetlerini sürdürmektedir.

SMSTORK | Hücresel İmalat Nedir?

Hücresel İmalat Nedir?

Bir hücrede benzer parça ailesini üretmek için iş görenlerin takım halinde çalışması ve benzer olmayan makinelerin gruplaşma stratejisi ise ‘‘hücresel imalat’’ olarak tanımlanır. Atölye tipi üretimin üretim çeşitliliği avantajı ile seri üretimin verimlilik avantajını birleştirmek amacı ile alternatif bir üretim sistemi olarak geliştirilen hücresel imalat sistemi, makinelerin, iş parçalarının benzerliklerini baz alan, farklı algoritmalara göre gruplandırılması temeline dayanır. Hücresel imalat, çeşitlilik gösteren ürünleri mümkün olan en az israfla üretmeye çalışan bir yaklaşımdır.

İlginizi Çekebilir: SMSTORK Markalı Ürünlerimizi İnceleyin, Katalogları İnceleyin.

Atölye Tipi Üretim ve Hücresel Üretim Farkları

Geleneksel atölye tipi üretimle hücresel üretimin farkı şudur: Geleneksel sistemde üretim yapısının temel özellikleri; genel amaçlı tezgâhlar, nitelikli işgücü, yüksek miktarda malzeme taşınması, hazırlık sürelerinin uzunluğu ve esnekliktir. Bu sistemde genel amaçlı tezgâhlar kullanılarak elde edilen esnekliğin bedeli düşük tezgâh hızları, uzun hazırlık süreleri, yüksek yarı ürün stoku ve bunların getirdiği maliyet olarak ödenmektedir.

Oysa hücresel üretimde benzer yapıda parçaların işlendiği tezgâhlar bir araya toplanmakta ve böylece fabrika içinde ürün parça benzerliklerine ya da ürün ağaçlarına dayalı bir gruplandırma oluşmaktadır, hücresel üretimin getirdiği üstünlüklerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

  1. Benzer parçaların işlendiği tezgâhlar bir arada tutulacağından, tezgâhlardaki hazırlık süreleri çok büyük farklılıklar göstermeyecek, böylece hazırlık süreleri düşecektir.
  2. Bir parçaya ilişkin tüm işlemler bir hücreye toplandığında, malzeme taşınmasına harcanan zaman ve para azalacaktır.
  3. Tek parça akışı ile süreç içi stokların yok edilmesi ve yerinde kalite ile kusurlu üretim miktarının azaltılması
  4. Tek bir planlanan – gerçekleşen tablosu ile tüm hücrenin takip edilebilmesi.
  5. Üretim temin süresinin kısaltılması. Müşteriye daha hızlı cevap verilebilmesi.
  6. Takt süresi baz alınarak işgücünün dengeli dağıtılabilmesi.

İlginizi Çekebilir: Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi (NPPES) 2023

Getirilerinden de anlaşılacağı gibi, hücresel imalat yalın üretim araçları içerisinde en önemli yalın üretim aracıdır. Hücresel imalat ile;

  • Üretim sisteminiz sadeleşir
  • Kaizen , 5S , SMED, Andon, Jidoka, Standart iş, TPM gibi diğer yalın üretim araçlarını kullanabilmeniz için olanak oluşturur.

Günümüzde sadece ülkemizde değil, dünyada da çeşitli fabrikalarda yalın dönüşüm projesi 5S veya Kaizen ile başlatılmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla sadeleştirilmemiş, hücresel imalata geçilmemiş sistemlerde 5S ve Kaizen çalışmaları ile sürece başlamak, maalesef göz boyamadan başka bir şey değildir. Depremde ağır hasar almış güç bela ayakta duran bir yapının dış cephesini yenilemek gibidir.

İlginizi Çekebilir: Akış Şalteri Nedir?

Dolayısıyla firmanızda ‘‘Yalın Dönüşüm Yolculuğunu’’ başlatmak istiyorsanız, doğru bir yalın dönüşüm yol haritanızın olması son derece önemlidir.