loader image
Vaka Çalışması 2: Tork ve İstanbul Havalimanı Projesi
  • 16 Jun 2022

Uçaklar her tür hava koşullarına dayanabilecek şekilde tasarlansa bile, güvenli bir uçuş için kalkış sırasında uçağın don, buz veya kardan arındırılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi kazalar meydana gelebilmektedir. Bu amaçla yeni kurulan en büyük hava limanlarından İstanbul havalimanında uygulanan de-icing işlemlerinde TORK aktüatörler ile vanaların otomasyon sürecini yönettik.

De-/Anti-Icing İşlemleri Nelerdir?

Uçaklar havada iken motorlardan veya elektrikli ısıtıcılardan gelen sıcak hava sayesinde kanat ve motorlarda oluşabilecek buzlanmanın önüne geçilir. Fakat bu sistem uçak yerdeyken kullanılamaz ve uçağın kanatlarında ve üst yüzeylerde toplanabilecek kar veya buzlar temizlenemez. Uçağın sorunsuz kalkışını sağlamak için uygulanan de-/anti-icing işlemleri, buzlanmanın ve kar birikintilerinin önüne geçmek için kullanılır. Bu işlem sayesinde uçak yüzeyi kar ve buzdan arındırılmış olur.

Mevcut kirliliğin temizlenme işlemine de-icing, temiz uçağın, kalkış ve buzlanma şartlarının ortadan kalkana kadar, belli bir süre daha temiz kalması için yapılan işleme de anti-icing denir.

Anti-/de-icing işlemlerinin uygulanmadığı durumlarda don, buz veya karın uçakta aerodinamik performans kaybı, hareket kabiliyetinin azalması, sensör tıkanması ve motorlarda güç kaybı gibi tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, anti-/de-icing işlemleri uçak güvenliği için önemli bir yer tutmaktadır.

İstanbul Havalimanı Vana Otomasyonu Projesi

İstanbul’da yapılan dünyanın en büyük havalimanı projesi olan 3.havalimanında TORK elektrikli aktüatörler anti-icing işlemlerinde kullanıldı. Yapılan projede yaklaşık 90 elektrikli aktüatör vanaları ile birlikte hava sahasındaki güvenli uçuşu sağlamak için otomasyonu sağlandı.