loader image
Solenoid Vana Nedir? Tork Solenoid Vana Çeşitleri
 • 27 Feb 2023

Solenoid vana, akışkanlar üzerinde en çok kullanılan kontrol elemanlarından biridir. Solenoid vanaların görevleri akışı sağlamak, akışı kesmek, dozajı ayarlamak olarak özetlenebilir. Hava, su, buhar, asit, gaz, doğalgaz, fuel-oil, benzin, LPG, mazot vb birçok akışkanda kullanılırlar. Kompakt, küçük ve ekonomik olmaları sebebiyle akışkan kontrolünde sık tercih edilen solenoid vanaları, kontrol ettikleri akışkanlara göre serilere ayırdık.

Solenoid Vana Çeşitleri Nelerdir?

TORK solenoid vanalar kullanım alanlarına göre 7 farklı seriden oluşmaktadır. Endüstrinize ve üretim proseslerinize uygun akışkan kontrolü için tercih edebileceğiniz solenoid vanalarımız; S10 Serisi Genel Maksat Solenoid Vanalar, S20 Serisi Buhar Solenoid Vanalar, S30 Serisi Vakum Solenoid Vanalar, S40 Serisi Yakıt Solenoid Vanalar, S50 Serisi Kompresör Solenoid Vanalar, SS10 Serisi Paslanmaz Çelik Solenoid Vanalar, SX Serisi ATEX Solenoid Vanalar'dır.

 1. S10 Serisi Genel Maksat Solenoid Vanalar: TORK Genel Maksat Solenoid Vanalar dolum tesisleri, boya sektörü, arıtma sektörü, petrol rafineleri, petrokimya ve sulama gibi birçok farklı sektörde kullanılabilmektedir. Agresif olmayan sıvı ve gazlar için uygundur. Küçük ve kompakt gövde boyutuna sahiptir. 1/8” ve 3” arası ölçü seçenekleri mevcuttur. Geniş basınç ve debi seçenekleri vardır. Genel maksat serisi için minimum ortam sıcaklığı -10 °C ve maksimum ortam sıcaklığı 60 °C’dir.
 2. S20 Serisi Buhar Solenoid Vanalar: S20 Serisi Buhar Solenoid Vanalar sıcak su ve buhar hatlarında kullanılmaktadır. Genel olarak endüstriyel ütü makinaları, buhar kazanları ve tekstil sektörlerinde tercih edilmektedir.
 3. S30 Serisi Vakum Solenoid Vanalar: Düşük basınç ve vakum hatlarında tercih edilir.
 4. S40 Serisi Yakıt Solenoid Vanalar: Brülor, akaryakıt, mazot, fuel oil ve hidrolik yağ gibi akışkanlarda kullanılır. Daha çok mazot taşıyan akaryakıt tankerlerinde bypass ve taşıma hatlarında tercih edilmektedir.
 5. S50 Serisi Kompresör Solenoid Vanalar: Sıcak ve yağlı basınçlı havanın geçtiği hatlarda kullanılır. Tüm kompresörlerde kullanılmaya uygundur.
 6. SS10 Serisi Paslanmaz Çelik Solenoid Vanalar: Asit gibi kimyasal ve korozif akışkanların olduğu daha çok kimya sektöründe kullanılmaktadır.
 7. SX Serisi ATEX Solenoid Vanalar: SX Serisi ATEX Solenooid Vana serisi patlayıcı ortama karşı geliştirilmiş ATEX sertifikalı solenoid vana grubumuzdur. Farklı güvenlik seviyelerine sahip ATEX belgeli bobinlerimizle Zone 1, 2 bölge uygulamalarına çözüm üretebilirsiniz.

S10 Serisi Genel Maksat Solenoid Vana

Bunlara ek olarak özel seri solenoid vanalarımız da bulunmaktadır. Soğutma sektörüne özel solenoid vanalarımızı derin dondurucular veya buzluklar gibi ısıtma-soğutma uygulamalarında kullanabilirsiniz. Ayrıca izolasyon, grup, latching, oksijen-hidrojen, oransal, kriyojenik, sulama ve su altı uygulamalarına özel solenoid vana çeşitlerimiz de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: ISH Frankfurt 2023 İklimlendirme ve Su Teknojileri Fuarı

Solenoid Vana Nasıl Seçilir?

Solenoid vana seçilirken sistemleri ile ilgili parametreler dikkate alınmalıdır. İşlevsellik, akış, basınç düşüşü, sıcaklık, maksimum basınç, boru boyutu ve akışkanın türü gibi parametrelerin bilinmesi önemlidir.

Minimum Çalışma Basıncı Farkı

Minimum çalışma basınç farkı, her ürünün kataloğunda bulunabilir. Giriş ve çıkış basınçları ile minimum işletme basıncı dikkate alınmalıdır. Örneğin giriş 8 bar, çıkış 7 bar olduğunda; 1 bar fark olduğu kabul edilebilir. Solenoid vanalarımızdan bazıları düşük basınçlar ve hatta vakum için uzmanlaşmıştır. Size yardımcı olması için lütfen katalogları inceleyin veya sistemlerinizin özelliklerini satış temsilcimize bildirin.

İzin Verilen Maksimum Basınç

Maksimum izin verilen basınç, vananın açık veya kapalıyken zarar görebileceği değerdir. Minimum çalışma basıncı farkı gibi, maksimum izin verilen basınç, vanalarımızın teknik veri sayfalarında da yazılıdır. Daha yüksek basınç değerleri gerekiyorsa, lütfen temsilcimizle iletişime geçin.

Tork Solenoid Vana

Ortam Sıcaklıklığı

Ortam sıcaklığı ISO554, 20°C ve %65 bağıl nem ile standarttır. Maksimum ve minimum ortam sıcaklıkları solenoid valflerin sorunsuz çalışabileceği değerlerdir. Yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanacak şekilde özel yapılar yapılır.

Viskozite

Viskozite, bir sıvının iç sürtünme nedeniyle akmaya karşı gösterdiği dirençtir. Ayrıca viskozite farklı sıcaklıklarda değişir, bu akışı büyük ölçüde etkiler.

İlginizi Çekebilir: Pnömatik Aktüatörler için Endüstri 4.0 a Uygun TORK Akıllı Kontrol Kutusu

Tepki süreleri

Bir valfin tepki süreleri aşağıda açıklanan faktörlere bağlıdır;

 • Elektrik Kaynağı (AC, DC)
 • Sıvının özellikleri
 • Vana tipi (direkt veya pilot çalıştırmalı)
 • Hareketli parçaların boyutu
 • Sensörün hassasiyeti

Tüm TORK marka solenoid vana modelleri ve uygulamalarımızı incelemek için Solenoid Vanalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.