loader image
Pnömatik Aktüatörler için Endüstri 4.0 a Uygun TORK Akıllı Kontrol Kutusu
  • 20 Feb 2023

Pnömatik aktüatörler basınçlı hava ile döner vanaları açma ve kapamaya yarayan otomatik kontrol cihazlardır. Pnömatik aktüatör tek ve çift etkili olmak üzere iki gruba ayrılır. Tek etkili aktüatörler açma işlemini basınçlı hava ile kapama işlemini ise yay kuvveti ile yaparlar. Çift etkili aktüatörler ise açma kapama işleminin her ikisini de basınçlı hava ile yaparlar.

Kontrol kutuları (Switch Box), pnömatik aktüatörlerin kontrol ettiği vanaların pozisyonunu gösteren ve bu pozisyona göre içindeki anahtarlardan kontak çıkışı alınabilen ürünlerdir. Akıllı kontrol kutuları (Smart Switch Box) ise aktüatörlerin pozisyonlarını göstermesinin yanında kontrol ve durum izlemesi de yapabilen cihazlardır.

İlginizi Çekebilir: Gıda Uygulamalarına Özel Çözümler

Tork Akıllı Kontrol Kutusu (Smart Switch Box)

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan bazı vanalarda güvenlik ön plandadır. Vanaların kontrolünün önemli olduğu yerlerde kullanılan aktüatörlerin kontrolü de önem arz etmektedir. Aktüatörlerde meydana gelen arızaların anında ve oluşma ihtimali olan arızaların daha oluşmadan tespiti için akıllı kontrol cihazları ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaca çözüm sunulması amacıyla geliştirdiğimiz TORK Akıllı Kontrol Kutusu (Smart Switch Box, SSB) pnömatik aktüatörlerin kontrolünü sağlayan, durum izlemesi yapabilen, fonksiyonellik testi yapabilen ve sensörlerden bilgi alarak analizler yapıp arıza oluşmadan bakım yapmayı öneren akıllı bir cihazdır.

Smart Switch Box

Akıllı Kontrol Kutusu (Smart Switch Box) Özellikleri

  • SSB aktüatörlerin durumunu anlık olarak izler.
  • SSB aktüatörü kontrol eder.
  • SSB enerji tasarrufu sağlar.
  • SSB aktüatörün sıcaklık değerini ölçer, gösterir.
  • SSB aktüatörün ilk günden itibaren ve sıfırlandıktan sonra kaç kez açma kapama yaptığı bilgisini iki farklı sayaç ile gösterir.
  • SSB Herhangi bir arıza durumunu belirtir.                                                         
  • SSB Verileri analiz ederek oluşabilecek arızalar hakkında bilgilendirme yaparak arıza oluşmadan bakım yapabilmesini sağlar.

Smart Switch Box

Akıllı Kontrol Kutusu (Smart Switch Box) sayesinde aktüatör web üzerinden online ve cihaz üzerinden manuel olarak veya kontrol sinyaliyle otomatik kontrol edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: ISH Frankfurt 2023 İklimlendirme ve Su Teknojileri Fuarı

Fonksiyonellik kontrolü için kısmi kontrol testi (PST) yapabilecek şekilde tasarım yapılmıştır. Bu test güvenlik amaçlı kullanılan ve normal koşullarda kapatılma imkanı bulunmayan ancak sadece acil durumlarda kapatılan vanalarda aktüatörün sağlıklı çalışıp çalışmadığını test etmek için uygulanan bir yöntemdir. PST testinde aktüatörün basınçları, sıcaklığı, açma kapama süreleri ölçülerek analizler yapılıp arıza durumları belirlenmekte veya arıza oluşma ihtimali hesaplanarak erken bakım uyarısı verilmektedir.

Aktüatör istenilen konuma ulaştıktan sonra yön valfinin bobinlerini kontrol ederek enerjisini kesip enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bobin enerjisini kesmesine rağmen vananın konumu koruma garantisi vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Smart Switch Box Ürünlerimizi İnceleyin

Endüstri 4.0 a Uygun SSB

Endüstri 4.0 a uygun olarak üretilen TORK SSB(Akıllı Kontrol Kutusu), web üzerinden izlenebilir ve kontrol edilebilir. Web üzerinden kontrol için buradaki link üzerinden kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. Web üzerinden izlenebilmesi, kontrol edilmesi ve arıza uyarıları oluşturması ile de nesnelerin interneti kapsamında bir ürün olma özelliği göstermektedir.

TORK Akıllı Kontrol Kutusu İzleme Ekranı (Smart Switch Box)

Akıllı kontrol kutusu (SSB) üzerinde bulunan 4 adet buton ile manuel olarak kontrol edilmekte ve gerekli ayarlar yapılabilmektedir. Ekranın üst tarafında yer alan LED’ler ile de görsel olarak durum bilgilendirmesi yapılmaktadır. İzleme ekranında aktüatöre ait kimlik bilgisi, internete bağlı olma durumu, sayaç bilgileri, port A ve B hava basınç değerleri, açma kapama süresi, durum bilgileri ve sıcaklık değeri anlık olarak izlenebilmektedir.

SMSTORK Akıllı Kontrol Kutusu (Smart Switch Box) Ekranı -2

Akıllı kontrol kutusunun (Smart Switch Box) bütün Ar-Ge çalışmaları tamamıyla TORK tarafından yapılmış, bu şekilde sanayimizin ihtiyaçlarından biri olan emniyetli sistemler için Endüstri 4.0 konseptine uygun şekilde üretilmiştir. Erken bakım uyarısı göndererek daha masraflı ve tehlikeli arızaların önüne geçilmesiyle de faydalı ve kullanışlı bir ürün tasarımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu sayede SMSTORK'un ürün gamı artmış, daha katma değerli ürün üretime alınmıştır.