loader image
Solenoid Valf Nasıl Seçilir?
  • 24 Dec 2022

Solenoid valf seçerken, ne tür bir ortam için kullanılacağını bilmeniz gerekecektir. Genel bir kural olarak solenoid valfler; su, yağ, petrol ürünleri, buhar, basınçlı hava veya ısı transfer sıvıları gibi katı partiküller içermeyen ortamlarla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu önemli bilgi, solenoid valfinizin hangi malzemeden üretileceğini belirlemenizi sağlar. Çoğu solenoid valf pirinçten (su, yakıt, hava veya inert gaz için idealdir), paslanmaz çelikten (aşındırıcı sıvılar veya gazlar, gıda ürünü sıvıları için) veya plastikten (esas olarak gıda ve kimya sektörlerinde) yapılır.

Saf olmayan sıvı olarak da adlandırabileceğimiz katı parçacıkların varlığından kaynaklanan herhangi bir arıza riskinden kaçınmak için solenoid valften önce bir yukarı akış filtresi kullanmanızı öneririz.

Solenoid valfler iki yollu veya çok portlu olabilir. Genellikle biri port sayısını, diğeri yol sayısını belirleyen iki basamakla tanımlanırlar. Örneğin; 3/2 solenoid valf, 3 portlu ve 2 yollu bir valftir.

Çoğu solenoid valf, açık veya kapalı (on-off) esasına göre çalışırken, bazıları akım veya besleme voltajıyla orantılı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Solenoid Valf

Uygulamanıza bağlı olarak ve solenoid valfinizin besleme süresini optimize etmek için normalde kapalı (NK) solenoid valfler ve normalde açık (NA) solenoid valfler arasında seçim yapabilirsiniz:

  • Elektrikle çalıştırıldığında normalde kapalı bir solenoid valf açılır.
  • Normalde açık bir solenoid valf, elektrikle çalıştırıldığında kapanır.

Gerekirse, elektrik kesintisi durumunda bile klapesi konumunda kalan iki durumlu bir solenoid valf de seçebilirsiniz. Bu solenoid valflerin ana avantajı, çok az enerji kullanmalarıdır.

Solenoid valfler genellikle neme karşı hassastır. Amaçlanan ortam için yeterli koruma sınıfına (IP) sahip bir solenoid valf seçmek için dış koşulları kontrol etmelisiniz. Ayrıca daha düşük bir koruma derecesi seçebilir ve solenoid valfi uzaktan daha az nemli bir alana kurabilirsiniz.

Solenoid valfler ayrıca bir nominal çap (DN) ile tanımlanır çünkü bunlar doğrudan bir devreye entegre edilmiştir. Bağlantı ve boru çapları kullanılacakları ülke veya coğrafi bölgeye ve kullanılacakları ortama göre standartlarda belirtilmiştir.

Solenoid valfler, özellikle enerji endüstrileri için ATEX (Patlayıcı Atmosfer) bölgelerine kurulan ekipmanı yönetenler gibi diğer standartlara da tabi olabilir.

Direkt çekmeli mi yoksa pilot kumandalı bir solenoid valf mı seçmelisiniz?

Pilot kumandalı solenoid valf, açmak ve kapatmak için yukarı akış ve aşağı akış medyası arasındaki basınç farkını kullanır. Sonuç olarak, yalnızca bir yönde kullanılabilir. Bobin bu durumda açma veya kapama sinyalini vermek için kullanılır, çok fazla elektrik gücü gerektirmez. Bu tip solenoid valf ise yüksek debili uygulamalarda solenoid valfin giriş ve çıkışı arasındaki basınç farkının valfin çalışması için yeterli olmasını sağlamak için kullanılır.

Direkt çekmeli solenoid valfin çalışması için bir basınç farkı gerekmez, çünkü bobin doğrudan diyaframa veya valfe etki eder, ancak büyük miktarda elektrik gücü gerektirebilir. Bu tip solenoid valf, 0 bar'dan devrenin maksimum basıncına kadar değişebilen bir basınç ile düşük debiler için kullanılır.

İlginizi Çekebilir: Direkt Çekmeli Solenoid Vana Nasıl Çalışır?

Neden solenoid valf kullanmalısınız?

Bir sıvı veya gazın akışını otomatik kontrolde veya açma/kapamada kontrol etmeniz gerekiyorsa solenoid valf gereklidir. Başka bir deyişle, örneğin bir devreyi açmak veya kapatmak, ürünleri dozlamak, gazları veya sıvıları karıştırmak vb. için bir solenoid valf kullanabilirsiniz.

Uygulamalar, standart proses vanalarının kontrolünden aşırı basınç koruma sistemleri ve acil stop vanaları gibi belirli vanaların kontrolüne ve ayrıca yangın sistemi vanaları gibi uygulamalarda sıvı kontrolüne kadar çeşitlilik gösterir. Solenoid valflerin geleneksel valflere göre avantajlarından biri de çok hızlı tepki süresine izin vermesidir. Bu nedenle, aşağıdaki uygulamalarda bulunabilirler:

  • Kompresörlerde: çalıştırma aşamasında, motordaki torku azaltmak için kompresörü boşaltmak için solenoid valf kullanılır.
  • Tarımda: Sulama sistemlerinde solenoid valflerin düşük tepki süresi önemli miktarda su tasarrufu sağlar.
  • Bazı özel durumlarda, örneğin solenoid valf arızasının operatör için kaza riski oluşturabileceği endüstriyel preslerde, çift gövdeli valflerin kullanılması mümkündür. Genellikle 3/2 yollu solenoid valfler, bir tanesinin olası arızasını telafi etmeyi sağlayan çift valf sistemi ile donatılmıştır.

Solenoid valf için boyutlar nasıl hesaplanır?

Solenoid valfiniz için en uygun boyutu belirlemek için, akış faktörünü (kv) belirlemenizi sağlayan akış hızını bilmeniz gerekir. Debi faktörü, bir dakika boyunca 1 bar basınç düşüşüyle solenoid valften akan oda sıcaklığındaki suyun hacmini gösteren teorik bir değerdir. Dakikada litre (l/dak) veya saatte metreküp (m3/h) olarak belirtilebilir.

Ayrıca solenoid valfın basınç düşüşünü tanımlamanıza izin verecek olan giriş basıncını bilmeniz ve çıkış basıncını belirlemeniz gerekecektir. Pilotla çalıştırılan bir solenoid valf için, basınç düşüşü en azından sistemin düzgün çalışması için gereken minimum fark basıncına eşit olmalıdır.

Ardından, giriş ve çıkış borularının çapını (inç veya milimetre cinsinden belirtilir) ve bağlantı tipini (dişli veya flanşlı) bilmeniz gerekecektir.

Bir solenoid valf (2, 3, 4 veya 5) üzerindeki port sayısının seçimi, kullanım amacına bağlı olacaktır:

2 yollu solenoid valf, örneğin bir tankı doldurmak gibi bir devreyi doğrudan beslemek için kullanılır.

3 yollu solenoid valf, esas olarak bir devreyi düzenlemek için kullanılır. 3 yollu solenoid valfler genellikle iki giriş ve bir çıkış hattı ile birlikte iki akışkanın sürekli debi ile karışmasını sağlamak için kullanılır. Akışkan akışını ikinci çıkışa yönlendirerek çıkışlardan birindeki akışı düzenlemek için bir giriş borusu ve iki çıkış borusu ile de kullanılabilirler.

4 yollu solenoid valfler, iki giriş ve iki çıkışla donatılmıştır ve örneğin bir ısı pompası için çevrimleri tersine çevirmek için kullanılır.

Son olarak, solenoid valfin besleme voltajına dikkat etmelisiniz.

Lütfen dikkat, bazı pnömatik yön kontrol valfleri veya hidrolik yön kontrol valfleri solenoid valflere benzer olabilir ancak çalışma prensibi farklıdır. Genellikle aktüatörleri kontrol etmek için pnömatik veya hidrolik devrelerde bulunurlar.

Tüm SMSTORK solenoid valf ürünlerine buradan ulaşabilir, bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz.