loader image
Direkt Çekmeli Solenoid Vana Nasıl Çalışır?
  • 14 Dec 2022

Solenoid vanalar genel olarak çalışma prensibi yönünden 2 ana gruba ayrılır.

  1. Direkt çekmeli solenoid vanalar
  2. Pilot kontrollü solenoid vanalar.
Direkt Çekmeli Solenoid Vana

Direkt çekmeli solenoid vana, vana gövdesi, kovan, çekirdek, bobin, o-ring, tırtıllı somun ve soketten oluşur.

Direkt çekmeli solenoid vana gövdesi öncelikle gövde üzerindeki ok yönünde akışkanın akış yönü doğrultusunda boru hattına bağlanır. Sızdırmazlığı, kovan rakor kısmındaki o-ring ve çekirdek alt kısmındaki çekirdeğe montajlı sızdırmazlık elemanı ile sağlanır.

İlginizi Çekebilir: Pilot Kontrollü Solenoid Vana Nasıl Çalışır?

Boru hattına bağlanan solenoid vana normalde kapalı tip (Elektrik enerjisiz halde akışkanı geçirmeyen.) ise, akışkanın diğer çıkış tarafına geçmesi için valfin konum değiştirmesi gerekir. Yani normalde kapalı halden normalde açık hale geçmesi gerekmektedir. Buradaki tek şart, solenoid vana üzerindeki bobine üzerinde yazılı olan voltaj da bir elektrik enerjisi ile elektrik vermektir. Bobin doğru enerji ile (+/- %10,15 hatalı) enerjilenince kovan içindeki nüveyi (Çekirdeği) yukarı çekecektir. Valf gövdesindeki orifise baskı yapan nüve yukarı hareket edince, orifis girişinde bekleyen akışkanın önü açılmış olacaktır. Önü açılan akışkan valfin çıkış tarafından geçerek boru içinde ilerlemesine devam edecektir. Bobin üzerindeki elektrik enerjisi kesilene kadar bu durum devam eder. Elektrik enerjisi kesilince bobin artık çekirdeği bırakır ve çekirdek kendi ağırlığı yanında üzerindeki yay kuvveti ile de beraber tekrar gövde üzerindeki orifisi baskı yaparak kapatır. Akışkan akışı durmuş olur. Solenoid vana ilk konumu olan normalde kapalı pozisyona geri döner.

İlgilinizi Çekebilir: SMSTORK Solenoid Vana Çeşitlerini İnceleyin ve Hemen Sipariş Verin.

Direkt çekmeli solenoid vanada, vana gövdesindeki orifisin çapı çok önemlidir. İhtiyaç kadar debi geçirecek çapta açılabilir. Ama en fazla 9 mm, en az 1mm çapa kadar olabilir. Bu orifisin çapı valfin çalışma basıncını da etkiler. Orifis büyüdükçe bobin gücü aynı olduğundan, valfin çalışma basıncı düşer.

Hemen SMSTORK vana çeşitlerini inceleyin, VanaMarketten sipariş verin.