loader image
Pnömatik Aktüatör Nedir?
 • 23 Oct 2022

Pnömatik aktüatör piston ve mil mekanizması ile çalışan aktüatörlerdir. Genel olarak çift etkili ve tek etkili olmak üzere ikiye ayrılır:

Çift etkili pnömatik aktüatörler, aktüatörün önünde bulunan iki porta hava verilmesiyle açma ve kapama hareketini yapar.

Tek etkili pnömatik aktüatörlerlerde ise bir porta hava verilip buradan açma ve kapama işlemini yapılır. Diğer porttan kapak ile piston arasında bulunan yaylar vasıtasıyla ikinci hareket sağlanır. Bu şekilde hava tüketiminden tasarruf edilir. Bunun yanı sıra elektrik ve hava bağlantısı kesildiğinde vananın kapalı kalmasını sağlar. Bu şekilde sistemin emniyeti sağlanır.

Pnömatik aktüatörler hangi parçalardan oluşur?

Pnömatik aktüatörler 4 ana temel parçaya sahiptir:

 1. Mil: Temel hareketimizi sağlar.
 2. Stoper: Milin üzerine yerleştirilir.
 3. Piston: Milin etrafındaki dişliyle hareketi sağlar
 4. Gövde: Mil, stoper ve piston gövde içerisine yerleştirilir, ardından da kapaklar pnömatik aktüatörün iki yanına monte edilir.

Pnömatik Aktüatör Nedir?

Pnömatik Aktüatörlerde Dikkat Edilecek Noktalar

 1. Pnömatik aktüatörlerle ilgili en önemli konu sızdırmazlık elemanlarıdır. Hava ile çalışan bir sistem olduğundan dolayı sızdırmazlık elemanlarındaki küçük bir aşınma pnömatik aktüatörlerinizin hava sızdırmasına neden olacaktır.
 2. Bir diğer önemli konu ise yataklama malzemeleridir. Yataklama malzemeleri ile pistonun gövde içerisindeki sürtünme oranı en aza indirilmiştir. Bu şekilde iç gövdenin çizilmesi engellenmiştir. Yataklama malzemesinin aşınması durumunda gerekli bakımın yapılmaması iç gövdenin çizilmesine ve hava kaçamağına sebebiyet verecektir. Aynı şekilde oringlerde bir bozulma veya parçalanma olması durumunda da iç hava kaçaklarına neden olacaktır. Bu da aktüatörün verimli bir şekilde çalışmasının önüne geçecektir.
 3. Pnömatik aktüatörü beslediğiniz havanın iyi şartlandırılmış ve temiz bir hava olmasıdır. Çünkü eğer aktüatörün içine havayla beraber toz, pislik ve partikül gibi parçacıklar girerse bu pnömatik aktüatörün sızdırmazlık elemanlarının çizilmesine neden olacaktır ve aşınmasına sebebiyet verecektir. Bunun sonucunda, ürün ömründen çok daha kısa bir sürede performansını kaybedecektir.
 4. Pnömatik aktüatörlerin altına özellikle ara bağlantı parçası ile bağladığınız vanaların düzgün ve dengeli bir şekilde bağlanmasıdır. Eğer ki siz vananızı pnömatik aktüatörün altındaki eksenden kaçık olarak monte ederseniz bu pnömatik aktüatörün içinde bulunan pistonların gövdeyle sürtünmesine sebebiyet verecektir ve bu da zaman içerisinde iç aksamın birbirini daha hızlı bir şekilde çizmesine sebebiyet verecektir. Bu nedene pnömatik aktüatörünüze vana takarken ekseni iyi bir şekilde ortalamaya önem vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: TORK Aktüatör ve Aksesuar Ürünlerini Hemen İnceleyin.

TORK Pnömatik Aktüatör Özellikleri:

TORK pnömatik aktüatörlerimiz rotary tip ve scoth yoke tip olarak üretilmektedir. SIL3 ve ATEX sertifikalarına sahiptir. TORK pnömatik aktüatörler ideal hava şartları sağlandığı zaman minimuma kadar açma ve kapama özelliğine sahiplerdir. En küçük ölçümüz RA32 pnömatik aktüatörümüzdür. 9 Nm tork değerine sahiptir. En büyük pnömatik aktüatörümüz ise 350’lik pnömatik aktüatördür. Çift etkili pnömatik aktüatörlerde maximum 5162 N/m’ye kadar çıkabilmekteyiz.

İlginizi Çekebilir: Aktüatör ve Aktüatörlü Vana Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aktüatör Bakımı:

 1. Eğer hava kaliteniz iyi değilse lütfen iyileştirme için bizden destek alın.
 2. -50 C° veya hava kalitesi problemi olan uygulamalarda RAM seri özel aktüatörlerimizi kullanabilirsiniz.

Bizim önerimiz, prosesinizin yoğunluğuna bağlı olarak sızdırmazlık elemanları ve yataklama elemanlarının düzenli olarak değiştirilmesidir. Aktüatörlerin sızdırmazlık ve yataklama elemanlarına iyi bir bakım yaptıktan ve temiz bir hava kullandıktan sonra uzun yıllar boyunca pnömatik aktüatörlerinizi kullanabilirsiniz.