loader image
Multiturn Elektrikli Aktüatör Nedir? Nerelerde Kullanılır?
 • 27 Feb 2024

Çok turlu ya da multiturn aktüatörler olarak adlandırılır. Elektrik motorundan aldığı hareketi birden fazla dönme hareketi sağlayarak güç aktarabilen ve bağlı olduğu prosesi çalıştırma işlevine sahip, genellikle endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılan kontrol cihazlarıdır. Elde edilen mekanik rotasyonel hareket, elektrikli aktüatörlere akuple edilmiş vananın açma- kapama işlevini güçlü ve güvenilir bir şekilde yerine getirir.

Bu tip çok turlu aktüatörler; Kanal kapakları (penstock), flanşlı tip kelebek vanalar, sürgülü ve bıçaklı vanalar, globe vanalar gibi ürün gruplarında kullanılır. Düşük tork gerektiren vanalarda çeyrek turlu aktüatörler yeterli olurken, yüksek tork gerektiren uygulamalarda çok turlu aktüatörlerin kullanılması gerekir. Dönüş süresi boyunca vanaların sıkışma ihtimaline karşı aşırı tork algılama özelliğiyle aktüatörü ve vanayı kontrol altında tutarak aktüatörün, vananın veya kontrol sisteminin arızalanmasını önler.

Multiturn Elektrikli Aktüatör Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Çok tur atarak açma kapama yaptığı için 0. 5% hassasiyete kadar konumlama yapabilir. Bu yönüyle de özellikle hassasiyet ve kontrolün çok önemli olduğu çeşitli uygulamalar için ideal bir cihazdır.

Multiturn elektrikli aktüatörler besleme gerilimlerine göre Üç fazlı AC, tek fazlı AC ve az da olsa DC beslemeli multiturn elektrikli aktüatörler olarak üretilirler.

Multiturn elektrikli aktüatörlerin kullanımı, bu uygulamalarda işletme güvenliğini, verimliliğini ve otomasyon düzeyini artırırken, insan müdahalesini azaltır ve işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Soğuk Ortamlara Özel Pnömatik Aktüatör

Güvenilirlik, endüstriyel otomasyonun en önemli konularındandır. Multiturn elektrikli aktüatörler bu konuda zorlu şartlarda dayanıklı ve sağlam yapısıyla, kolay montaj, kolay ayar ve kurulumu yapılabilen hem lokal hem uzaktan kontrol imkânı sunar. Uzun zaman çalışmaya elverişli dayanacak şekilde üretilmişlerdir ve en zorlu ortamlarda bile tutarlı performans sunarlar.

Otomasyon sektöründe önde kalabilmek için gelişmiş kontrol sistemlerine ihtiyaç vardır. TMEA serisi çok turlu elektrikli aktüatörler analog sinyal kontrolleriyle, wifi, bluetooth gibi iletişim protokolleriyle donatılmıştır. Mevcut sistemlerinize kolayca entegre edilerek kusursuz kontrol ve izleme olanağı sağlarlar.

Multiturn elektrikli aktüatörlerin bazı özellikleri şunlardır:

 • Çok turlu dönüş: Aktüatör, genellikle çok sayıda dönüş yapabilir, bu da onu yüksek hassasiyet tork gücü gerektiren uygulamalar için uygun kılar.
 • Uzaktan kontrol: Bu aktüatörler genellikle uzaktan kontrol edilebilir, bu da onları zorlu veya tehlikeli ortamlarda kullanışlı ve ideal kılar.
 • Hassas pozisyon kontrolü: Multiturn aktüatörler, büyük vanalarda istenilen açma-kapama veya ayarlama işlemlerini çok hassas bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • Geniş uygulama alanı: Su arıtma tesislerinden petrol ve gaz sanayisine kadar birçok farklı alanda kullanılırlar.

İlginizi Çekebilir: Maden Türkiye 2024: Madencilik ve Teknolojinin Buluşma Noktası

Multiturn Elektrikli Aktüatör Uygulama Alanları Nelerdir?

Multiturn elektrikli aktüatörler, geniş bir uygulama alanına sahiptir, özellikle insan gücünün yetersiz kaldığı yüksek tork gerektiren çok dönüşlü(turlu) sistemlerde hareketin kontrolü için ihtiyaç duyulan sanayilerde ve endüstrilerde kullanıldığı başlıca uygulama alanları şunlardır:

 1. Su ve Atıksu Yönetimi: Su arıtma tesislerinde, atıksu işleme tesislerinde ve pompa istasyonlarında vanaların ve kapakların kontrolünde kullanılır. Bu sayede, akışkanların yönlendirilmesi ve işleme süreçlerinin düzenlenmesi sağlanır.
 2. Enerji Üretimi: Hidroelektrik santrallerinde, termik santrallerde ve nükleer enerji santrallerinde, buhar vanalarının ve diğer kontrol vanalarının yönetiminde kullanılırlar. Enerji üretiminin kontrolü ve yönetimi için kritik öneme sahiptirler.
 3. Petrol ve Gaz: Petrol arıtma tesisleri, doğal gaz işleme tesisleri ve petrol/gaz dağıtım sistemlerinde, boru hatlarındaki akışın kontrolü için kullanılırlar. Güvenliği ve verimliliği artırmak için kritik rol oynarlar.
 4. Kimya Endüstrisi: Kimyasal işleme tesislerinde, reaktörlerin, karıştırıcıların ve diğer işlem ekipmanlarının kontrolünde önemli bir rol oynarlar. Hassas kontrol gerektiren kimyasal reaksiyonlar ve işlemler için idealdirler.
 5. Gemi İnşa ve Denizcilik: Gemilerde ve deniz platformlarında, vanaların ve diğer denizcilik ekipmanlarının kontrolünde kullanılırlar. Hem güverte operasyonlarının hem de makine dairesi işlemlerinin verimliliğini artırır.
 6. Gıda ve İçecek Endüstrisi: Gıda işleme tesislerinde ve içecek üretim hatlarında, ürün akışını kontrol etmek ve işleme süreçlerini düzenlemek için kullanılırlar. Hijyen ve ürün kalitesi için önemlidirler.
 7. Kâğıt ve Selüloz Endüstrisi: Kağıt üretim tesislerinde, hamur ve kağıt işleme süreçlerinin kontrolünde kullanılarak üretim verimliliğini ve ürün kalitesini artırırlar.
 8. Havalandırma, Isıtma ve Soğutma Sistemleri (HVAC): Binaların ve tesislerin iklimlendirme sistemlerinde, hava akışını ve sıcaklık kontrol vanalarını yönetmek için kullanılırlar. Enerji verimliliğini artırmak ve konfor sağlamak için önemlidirler.

TORK olarak %100 yerli üretimle tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiğimiz multiturn elektrikli aktüatör ürünümüzü inceleyebilirsiniz. Teknik bilgileri için kataloğunu indirebilir veya satış ekiplerimizle iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.