loader image
Soğuk Ortamlara Özel Pnömatik Aktüatör
  • 19 Feb 2024

TORK Pnömatik Aktüatörleri güçlü, güvenilir ve kompakt yapıdadır. Kelebek ve küresel vanalarda hızlı veya yavaş ya da oransal 90 ° dönme hareketi gerektiren herhangi bir üründe rahatlıkla kullanılabilir. TORK Pnömatik Aktüatörleri 7 farklı boyutta, tek etkili ya da çift etkili olarak üretilirler. Standart üretim programının yanı sıra seçmeli olarak pnömatik aktüatörler ± %10 piston ayarı, 180°dönüş ve 3 pozisyonlu (açık, yarı açık, kapalı) seçenekleri ile üretilebilirler.

Cihaz yönlendirici enerji ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır; bu yönlendirici enerji elektrik, pnömatik, hidrolik ya da bunların bileşimi şeklindedir. Mekanizma tork, tepki ve hareketle kısıtlanır.

Pnömatik Aktüatör Nedir?

Pnömatik Aktüatör basınçlı hava ile döner valfleri açma kapamaya yarayan otomatik kontrol cihazıdır. Pnömatik Aktüatörler iki gruba ayrılır; Tek Etkili Pnömatik Aktüatörler, Çift Etkili Pnömatik Aktüatörler.

  • Tek etkili aktüatörler açma işlemini basınçlı hava ile kapama işlemini ise yay kuvveti ile yaparlar.
  • Çift etkili aktüatörler ise açma kapama işleminin her ikisini de basınçlı hava ile yaparlar.

Pnömatik aktüatörler vanaları açmak ya da kapamak için farklı boru sistemlerinde kullanılabilirler. Pnömatik aktüatörlerin seçimi borulardan geçen akışkana da bağlıdır, ayrıca patlayıcı ortamlarda da (ZONE I) kullanılabilirler.

Soğuk Ortamlara Özel Pnömatik Aktüatör

Soğuk Ortam Pnömatik Aktüatör

Ar-Ge ekibi ile geliştirdiği -60°C’ye kadar dayanıklı Tork pnömatik aktüatörler kimya sektörü gibi agresif ortamlarda kullanılabilmektedir.

Çalışma Prensibi:

Soğuk ortam Aktüatörleri, Tek etkili (yay dönüşlü), Çift etkili (hava/hava), Üç pozisyonlu (120° ve 180° dönüşlü) olmak üzere üç tiptir.

  • Tek etkili aktüatör: Hava olmadığında vananın yay kuvveti ile otomatik kapanması için kullanılan Aktüatörlerdir.
  • Çift etkili aktüatör: Vanaların açma ve kapama işlemlerini hava kontrolü ile yapan Aktüatörlerdir.
  • Üç Pozisyonlu aktüatör: Üç yollu vanalarda akışkanın yönünün belirlenmesinde ve vanaların yarı açık, tam açık veya kapalı olma pozisyonlarının belirlenmesinde kullanılır.

İlginizi Çekebilir: Seviye Ölçümü ve Seviye Şalteri: Parmak Tipi ve Kablolu Tip

Soğuk ortam (-60°C ... 80°C) pnömatik aktüatör, -60°C’ye kadar soğuk ortamlarda çalışabilen ve uzun ömürlü aktüatör çeşitleridir. Basınçlı hava ile döner valflerin açma kapama işlemlerini yapabilen otomatik kontrol cihazlarıdır.

Soğuk ortam aktüatörler, tek etkili (yay dönüşlü), çift etkili (hava/hava), 3 pozisyonlu (120° ve 180° dönüşlü) olmak üzere üç tiptir. -60 °C’de çalışabilmesi için uygun tasarım yapılmıştır. -60°C’de sızdırma ve güç kaybı olmaksızın uzun sure çalışabilmektedir. Uzun ömürlü ve yüksek performanslıdır.

İlginizi Çekebilir: Maden Türkiye 2024: Madencilik ve Teknolojinin Buluşma Noktası

Hassas ve kaliteli çalışan yataklama sistemi ve o-ringler mevcuttur. TORK soğuk ortam aktüatörlerini -60°C’de sorunsuz çalıştırabilmek için kullanılan havada kesinlikle su olmamalıdır, olgun kurutucu kullanılmalıdır. Aktüatör gövdesi korozyona dayanıklı aluminyum ekstrüzyon gövdedir. -60°C’de çalışabilen yön kontrol valfi ile çalıştırılmaları gerekmektedir. TORK marka rotary aktüatörlerin bütün çeşitlerini soğuk ortam aktüatörler (-60°C) olarak üretmek mümkündür.