loader image
Gıda Uygulamalarına Özel Çözümler
  • 15 Feb 2023

Hijyenik gıda aktüatörleri, hijyenin önemli olduğu prosesler için özel ürettiğimiz, tamamı paslanmaz çelikten üretilen aktüatörlerdir. Bu yazımızda SMSTORK marka hijyenik gıda aktüatörlerini yakından inceleyeceğiz.

Gıda sektöründe hijyenik üretim esastır. Kaynakların etkin şekilde kullanılması ve proseste kullanılan komponentlerin bu öncelik esasına göre seçilmesi gerekmektedir. Akışkanın tesisattan hijyenik şekilde ayrılması büyük öneme sahiptir. Hijyenik üretim proseslerinden olmazsa olmazları hijyenik vanalar, aktüatörler, debimetreler, akış ölçerler birbiriyle uyum içinde ve sorunsuz çalışmalıdırlar. Pompalar, vanalar, kontrol ekipmanları, üretim hatları genelindeki temel ekipmanlardır ve hammaddeden en iyi şekilde yararlanmaya katkı sağlar. Doğru ölçüm ve kontrol ekipmanlarıyla tek seferde verimliliği arttırmak, üretim sistemlerinin önceliği olmalıdır.

SMS-TORK AR&GE alt yapısı ile ürettiği, paslanmaz çelik boru sistemlerinde kullanılabilen Paslanmaz Çelik Hijyenik Kelebek ve Küresel Vana kontrolünde kullanılan TORK-HRA Serisi Gıda Aktüatör ürünleri ile yine kendi ürettiği kontrol ekipmanlarıyla gıda sektörüne de hizmet vermektedir.

Bunun dışında ölçü kontrol ürünleri grubunda sektörde haklı olarak yer edinmiş uluslararası firma işbirlikleriyle, know-how iletişimini geliştirerek geniş ürün yelpazesiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Hijyenik Gıda Aktüatörleri

Hijyenik Gıda Aktüatörü Nedir?

Hijyenik aktüatörler gıda, kimya, petrol, içecek, ilaç, süt sanayisinde ve paslanmaz çelik kelebek vana ve paslanmaz çelik küresel vanada kullanılır. Aktüatör normalde kapalı (NK), normalde açık (NA) ve hava kontrollü olmak üzere 3 standart versiyonda üretilmektedir. Aktüatör, pistonun eksenel hareketini, şaftın 90’lik rotasyonuna çevirecek şekilde tasarlanmıştır. Vana diski, kelebek vananın sızdırmazlık contasıyla temas ettiği zaman aktüatör torku artar. Aktüatör, vananın ölçüsüne ve tork değerine göre seçilir.

Aktüatörün kelebe vanaya bağlanması için brakte ara malzemesi gerekir. Braket, hijyenik aktüatör ile kelebek vananın bağlanması için kullanılır. Aktüatör tipi, kelebek vananın ölçüsüne ve tork değerine göre seçilir.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Aktüatörlerin Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Hijyenik Paslanmaz Rotary Aktüatör Nedir?

Pnömatik aktüatörler basınçlı hava kuvveti ile çalışır. Vanaları açma ve kapamaya yarayan otomatik kontrol cihazlarıdır. TORK Pnömatik Aktüatörler güçlü, güvenilir ve kompakt yapıdadır. Yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür.

Hijyenik Rotary Aktüatörler paslanmaz çelikten üretilmiştir. Gıda ve kimya sanayisinde paslanmaz çelik küresel vana veya paslanmaz çelik kelebek vana kontrolünde kullanılmaktadır. Tork marka paslanmaz çelik Rotary Aktüatörler DN25…DN150 ölçü aralığında üretilmektedir. 4-7 bar arasında çalışmaktadır. Gövde malzemesi AISI 316 paslanmaz çelikten oluşmaktadır. -20C ve 80C arası çalışabilmektedir.

KV813 Serisi Hijyenik Paslanmaz Kelebek Vana

KV813 Serisi Hijyenik Paslanmaz Kelebek Vana , Hijyenik Paslanmaz Rotary Aktüatöre bağlanarak akışkanın kontrolünde kullanılır. Kollu tip olarak da manual kullanımı mevcuttur.

Gövde malzemesi AISI 304 veya AISI 316 paslanmaz çelikten üretilmektedir. -1 ve 10 bar aralığında çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Limit Switch Box Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Hijyenik Kontrol Vanaları

Prosesinize uygun vana ve aktüatörü aküple ederek size özel uygulamanıza da çözüm üretebilirsiniz.

  • PAV 814: Hijyenik Paslanmaz Rotary Aktüatör ve KV813 Serisi Hijyenik Paslanmaz Kelebek Vananın aküple edilmesi ile oluşur. Kelebek vana çapına ve çıkış tork değerine göre uygun aktüatör boyutu seçilebilir. SMSTORK PAV 814 Hijyenik Kontrol Vanasını İnceleyin.
  • PAV 813: Pnömatik aktüatör ve KV813 Kelebek Vanadan oluşur. Gıda sanayi ve hijyenik sıvı akışkanların kontrolünde kullanılır. TORK PAV 813 hijyenik kontrol vanasını yakından inceleyin, teklif alın.

Bir gıda fabrikasının proses kurulumunda ve sonrasında ihtiyacı olan gıda vanalarını, gıda aktüatörlerini, flowmetreleri, basınç, sıcaklık, seviye sensörleri gibi ölçme ve kontrol cihazları ile diğer endüstriyel kontrol ekipmanlarını, tasarlanan proses ihtiyacına göre SMS-TORK tek elden sağlayabiliyor.

Tork Ar&Ge ekibi ile prosesinize özel çözümler de geliştirmekteyiz. Ekibimizle iletişime geçerek ihtiyacınıza yönelik ürünleri birlikte geliştirebiliriz. Tüm diğer uygulamalar için endüstriyel vana çeşitlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.