loader image
Egypt Petroleum Show 2023 Fuarı
  • 23 Jan 2023

Egypt Petroleum Show, Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Abdel Fattah El Sisi'nin himayesinde düzenlenen ortaklıklar kurmak, iş yapmak ve küresel enerji piyasalarını yeniden şekillendirecek çözümler ve stratejiler belirlemek için petrol ve doğal gaz profesyonellerinin bir araya geldiği Kuzey Afrika ve Akdeniz'in en önemli petrol ve doğal gaz fuarı ve konferansıdır.

İlginizi Çekebilir: TORK Marka Doğalgaz ve HVAC Ürünlerine Göz Atın.

Petrol gelirleri döviz kazandıran dört ana sektörden biridir. İhracat gelirlerinin yaklaşık % 40’ını oluşturmakta olup, milli gelirde % 8,6’lık bir paya sahiptir. Bu önemli doğal kaynak için Mısır önemli bir pazar yeridir. Mısır’ın ham petrol rezervleri tahminen 4,4 milyar varildir. Günlük 750.000 varil kapasiteli 9 adet rafinerisi bulunmaktadır.

Ham petrol kaynakları bakımından kendi kendine yeterli olarak kabul edilen Mısır’da, enerji kaynakları bakımından yükselen sektör doğal gazdır. Mısır’ın geleceğinin petrolden ziyade doğal gazda olacağı söylenmektedir. Mısır 2,2 trilyon metreküplük kanıtlanmış doğal gaz rezervleri ile bu alanda dünyanın 17. büyük ülkesi konumundadır.  Ülkede enerji kullanımı doğal gaza kaydırılarak petrol ihracata yönlendirilmektedir. Ancak petrolün büyük kısmı ülke içinde tüketildiği için ihracata kalan kısmın süreç içinde azalacağı, ülkenin ihracatçı konumundan çıkacağı söylenmektedir.

Mısır’ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı 2003 yılı ortasında başlamıştır. Mısır’da, İspanyol-Mısır ortaklığında işletilen Port-Said yakınlarındaki Damietta LNG terminali ile İskenderiye civarlarında EGPC/EGAS, BG, Petronas (Malezya) ve GDF Suez (Fransa)’nın oluşturduğu Egyptian LNG Konsorsiyumu tarafından işletilen 2 adet LNG terminali olmak üzere 3 adet LNG terminali bulunmakta olup ülkenin toplam LNG ihraç kapasitesi yaklaşık 17 milyar m3/yıl’dır.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Sorun ve Çözümleri

Mısır, hem geleneksel fosil yakıtlarda hem de yenilenebilir enerjide önemli doğal enerji kaynaklarına sahiptir. Bununla birlikte, nüfus ve yerli enerji talepleri artmaya devam ettikçe, ülkenin enerji güvenliğini artırmak için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin önemi vurgulanmaktadır.

Entegre Sürdürülebilir Enerji Stratejisi (ISES) 2035 olarak bilinen ülkenin enerji çeşitlendirme stratejisi, petrol ve gaz operasyonlarını yeniden geliştirmenin, enerji karışımını çeşitlendirmenin ve ekonomiyi karbonsuzlaştırmanın bir yolu olarak tanıtıldı.

İlginizi Çekebilir: TREA Serisi Elektrikli Aktüatör Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bugün tüm manzara değişti ve özel sektörün de devreye girmesiyle gelişmeye devam ediyor. Sonuç olarak, Mısır'ın enerji ihracatını artırmaya devam etmesini sağlayan bir yatırım akışıyla birlikte, iklime duyarlı geleneksel fosil yakıtlı enerji projelerinde ve enerji geçiş girişimlerinde bir artış görüyoruz.

13-15 Şubat 2023 tarihleri arasında Kahire'de Mısır Uluslararası Sergi Merkezi'nde, Mısır, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz'in gelecekteki proje gereksinimleri, stratejik fırsatları belirlemek için yerel ve uluslararası işletmelerden 32.000'den fazla katılımcının katılacağı genişletilmiş bir sergi alanıyla gerçekleşecek.

EGYPS, önde gelen NOC'ler, IOC'ler, IEC'ler ve hizmet sağlayıcılar arasındaki etkileşim için benzersiz bir platform hazırlıyor. Dünyanın önde gelen enerji şirketleri, bölgenin en büyük petrol, gaz ve enerji etkinliğinde bir araya gelerek sektör lideri teknolojiler ve çözümler getireceği bu önemli fuarda biz de ilk kez standımız ile yer alacağız.

1. Hol, 1F31 No’lu standımızda doğal gaz ve petrole yönelik ürünlerimizi sergileyip, çözümlerimizden bahsedeceğiz.

Egypt Petroleum Show 2023 Fuarı