loader image
Sürdürülebilir Üretim Nedir?
  • 26 May 2023

Sürdürülebilir üretimi ele aldığımız bu blog yazımızda, sürdürülebilir üretim hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sürdürülebilir üretim nedir? Neden önemlidir? Daha çevreci üretim yöntemleri nelerdir? Üretim sektöründe sürdürülebilir üretim için siz neler yapabilirsiniz? Sorularının yanıtlarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. SMSTORK markası olarak; sürüdürülebilir üretim yöntemlerimizi AR-GE birimlerimizle düzenli olarak geliştiriyor, dünyaya ve doğaya saygılı üretim yöntemlerini benimsiyoruz.

Sürdürülebilirlik kavramı Wikipedia'da daimi olma yeteneği olarak adlandırılmıştır. 21. yüzyılda genel olarak biyosfer ve uygarlığın bu yeteneğine atfen kullanılır. Aynı zamanda, kaynakların sömürülmesi, yatırımların yönü, teknolojik gelişmenin yönlendirilmesi ve kurumsal değişimin uyum içinde olduğu ve insan ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayabilme potansiyelinin hem günümüzde hem de gelecek için korunduğu dengeli bir ortamda değişimin sağlanması olarak tanımlanabilir.

Artan endüstrileşme ve değişen yaşam biçimlerine bağlı olarak ortaya çıkan atıklarda da bir artış gözükmektedir. Bu artan atıklar ile oluşan çevresel sorunlar artık küresel bir boyuta ulaşmıştır. Çevresel sorunların başında gelen küresel ısınma ile hava olaylarının bozulmasından, ekonomik dengesizliğin artmasına kadar çevresel bozulmaların maliyetleri gün geçtikçe artmaktadır. Sürdürülemez uygulamaların bedelini içinde yaşadığımız ve tek evimiz olan Dünya ödemektedir.

Sürdürülebilir Üretim Nedir?

Artan rekabet ortamı ile ülkeler büyümeye çok büyük önem vermektedir. Fakat bu durum kontrolsüz bir şekilde gelişerek sürdürülebilirliğin önüne geçmiştir ve çevre kirliliğini büyük oranda arttırmıştır. Bugün dünyamızda birçok ekolojik hayat tehlike altındadır. Antartika kıtasında yapılan araştırmalara göre buzulların erime hızı 2010-2013 yıllarında yapılan ölçümlere göre iki kat artmıştır. Denizlerde yaşanan kirlilik bir başka kaygı verici gelişmedir. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de karşılaşılan müsilaj deniz kirliliğine bir başka örnektir. Karadeniz’de balık türü geçtiğimiz yıllarda 30 iken günümüzde bu sayı 3-4’e kadar gerilemektedir. Bu aynı zamanda ekonomiyi de etkilemektedir. Ek olarak her yıl 8 milyon ton çöpün deniz ve okyanuslara karışmaktadır. Bu süreç durdurulmaz ve bu şekilde devam ederse, önümüzdeki senelerde denizlerimizde balıktan daha çok çöp olacağı ön görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Solenoid Valflerde Karşınıza Çıkabilecek 6 Sorun ve Çözümleri

Tüm bu çevresel tehditler karşısında geleceğe daha sağlıklı ve temiz bir dünya bırakmak için hep birlikte çözüm üretilmesi gerekmektedir. Saldığı sera gazları ile ekolojik dengeye büyük katkısı olan endüstriler, alacakları sürdürülebilir üretim çözümleri ile bu eğriyi pozitife çevirebilirler. Üretici firmalar, atık ve enerji tüketimini azaltıp, gezegenimizin doğasını koruma yolunda büyük katkıları olabilir. Bu anlamda karbon salınımı içermeyen veya minimuma düşüren çözümler üretim liderlerinin hedefindedir.

Sürdürülebilir Üretim Nedir?

Yeşil enerjiyi savunan politika devlet destekleri ile de üreticiler sürdürülebilir çözümler bularak hem maliyetlerinin azaltıp, verimliliklerinin arttığını gözlemleyebiliyorlar hem de güvenilir marka imajlarını koruyabiliyorlar.

Sürdürülebilir Üretimin Amacı Nedir?

Sürdürülebilir üretim ile işletmeler gelecekteki üretim faaliyetlerini riske atmamak için, bugünkü çalışmalarını çevreye daha az veren uygulamalar hedeflenmektedir. Sürdürülebilir üretim bir başka deyişle hem firmalar hem de toplum için önemli bir sorumluluk anlamına gelmektedir.

Sürdürülebilir üretimin amacı temiz doğa, doğal kaynaklarımızı korumak, düşük maliyet, yüksek verimlilik, kısaca toplum ve çevre için daha güvenilir ve sağlıklı süreç ve sistem kullanılarak üretimin yapılması denebilir. Bu sayede toplum ve çevre için fayda sağlanmasına ek olarak, üreticilerin kısa ve uzun vadede daha verim sağlanması beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Solunum Cihazları için Oransal Solenoid Valf

Sürdürülebilir ve Temiz Bir Üretim Nasıl Yapılabilir?

  • Üretim proseslerimiz için malzeme ve enerji tüketimini minimuma indirebiliriz. Varsa kullanılan toksik madde miktarını yapılabiliyorsa hiç kullanmamak ya da minimuma indirmek sağlanabilir.
  • Ürün üretimindeki yaşam döngüsü boyunca oluşabilecek olumsuz etkileri, çevreye zararlı faktörleri azaltabiliriz.

Tork olarak biz kendi üretim prosesimizde yalın üretim ile israfların önüne geçecek projeler geliştiriyoruz. Temiz çevre ve güvenilir üretim için kalite standartlarında üretim yapmaya devam ediyoruz. Gelecek nesillerimize daha iyi bir dünya bırakabilmek için tüm üretim ve hizmet süreçlerimizde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz.