loader image
Solenoid Valf Nedir ve Nasıl Çalışır?
  • 09 Oct 2022

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanımını gördüğümüz Solenoid valfler gaz, hava, su gibi çeşitli akışkanların geçişini sağlayan elektromekanik parçalardır. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren solenoid vanalar su, yağ, gaz gibi akışkanların kontrolünde kullanılır. Bu yazımızda akışkan kontrolünde sıkça kullanılan solenoid vanalara yakından bakacağız.

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde sıkça gördüğümüz Solenoid valflerin temel işlevi, valf gövdesindeki orifisin açılmasını veya kapanmasını içerir, bu da valf içinden akışa izin verir veya engeller. Çekirdek, kovanın içinde yükselerek veya alçarak bobini enerjilendirerek ve orifisi açar veya kapatır.

Solenoid Valf Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çeşitli solenoid valf türleri vardır, ancak genel olarak pilot kumandalı veya direkt çekmeli olarak ikiye ayırabiliriz. En yaygın olarak kullanılan pilot kumandalı valflerin açma ve kapatma işlemi bir kumanda bölmesi ile hat basıncı kullanılarak yapılır. Hattaki akışkan, diyaframın üst bölmesine dolarak hat basıncı ve yay itme kuvveti ile aşağı doğru inerek ana deliği kapatır. Solenoid bobin elektriklendiğinde çekirdeği yukarı doğru çekerek kumanda deliğini açar ve diyaframın üzerindeki akışkan tahliye deliği aracılığıyla hattın çıkışına aktarılır. Diyafram üzerindeki baskı kalktığı için diyafram yukarı doğru kalkar.Direkt olarak çalıştırılan solenoid valfler, bobin elektriklendiğinde, akışkanın geçtiği delik (orifis) direkt kapatılır ya da direkt açılır. Direkt çekmeli adını buradan alır.

İlginizi Çekebilir: SAHA EXPO 2022 Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarındayız!

SAHA EXPO Fuarı da özellikle savunma gibi stratejik bir konuda uluslararası bir fuar olması yönünden önem veriyoruz. Fuarın sunduğu B2B portal ile toplantı ayarlamak istediğimiz firmalarla gerek çevrim içi gerek fiziksel olarak toplantı ayarlayıp, bağlantılar sağlayabiliyoruz.

Solenoid Valfler Nasıl Çalışır?

Bu elektromanyetik vananın iki durumu vardır. Açık veya kapalı olarak konumlanabilen valflerin çalışma düzeneğini inceleyelim. Solenoid valfler elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürürler. Bu dönüşüm manyetik bir devre ile sağlanır. Solenoid bobine bir gerilim (230V, 110V, 24V, 12V gibi DC ya da AC gerilimler) uygulandığında, bobin bir elektromıknatısa dönüşür ve manyetik bir kuvvet üretir. Bu kuvvet vananın içindeki çekirdeğin hareket etmesini sağlar. Bu harekete göre vana açılır ya da kapanır. Enerji yokken akışkanın geçmediği durumdaki şekline normalde kapalı, enerji yokken akışkanın geçtiği durumdaki şekline normalde açık denir. Bahsettiğimiz gibi elektrik akımı geçmeyen Solenoid valfler kapalı durumdadır. Bu da çekirdeğin akışkanın geçmesi gereken noktayı kapatarak engellediği anlamına gelir. Orifisi kapatan çekirdeğin uyguladığı basınç sayesinde kapalı pozisyondadır. Öte yandan elektrik akımının gelmesi ile çekirdek yukarı doğru çekilir ve çıkış yolu açılır. Bu sayede akışkanlar orifis noktasından geçerek çıkış yoluna gider. Solenoid vanalar akışkanların geçişini bu şekilde kontrol eder.

Solenoid valferin birçok faklı görevi vardır. Bunlar akışı sağlamak, akışı kesmek, dozajı ayarlamak ya da iki akışkanın karışmasını sağlamak olarak özetlenebilir. Solenoid vanalar 2/2 yollu ya da 3/2 yollu olarak farklı uygulamalarda kullanılabilir. Hava, su, buhar, asit, gaz, doğalgaz, fuel-oil, benzin, LPG, mazot vb bir cok akışkanda kullanılırlar. Smstork olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz Solenoid valf ürünlerimize göz atmak için web sitemiz smstork.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.