loader image
Pilot Kontrollü Solenoid Vana Nasıl Çalışır?
  • 29 Nov 2022

Pilot kontrollü solenoid vanalar, diyaframlı solenoid vanalar olarak da adlandırılabilir. Vana gövdesindeki orifis çapı büyük olan valflerdir. Bağlantı ölçüsü olarak 3/8", 1/2", 3/4", 1", 1 1/4", 1 1/2", 2", 3" ölçüde imal edilirler. Genelde min.12 mm’den başlayan orifis çapı 80 mm’ye kadar çıkabilir. Bu büyüklükteki orifisin sızdırmazlığını çekirdek üzerindeki sızdırmazlık elemanı ile sağlayamayız. Çözüm, diyafram ile sızdırmazlığı sağlamaktır.

Pilot Kontrollü Solenoid Vana Nasıl Çalışır?

Diyaframı nasıl yukarı kaldıracaksınız da orifis açılacak ve akışkan çıkış tarafına geçebilecek?

İşte bu soruya cevap pilot kontrollü solenoid vana çalışma prensibinin en önemli noktasıdır. Pilot kontrolden kasıt, valf sızdırmazlığını sağlayan diyafram üzerinde var olan eşit basıncı, bir şekilde bir fark basınç oluşturup, bu fark basınçla diyaframı yukarı doğru hareket ettirmektir. Böylece orifis açılacak, vana pozisyon değiştirecek ve akışkan valfin çıkış tarafına geçecektir.

Pilot Kontrollü Solenoid Vana Nasıl Çalışır?

Fark basınç genelde min. beklenen 0,5 bar, 0,3 bar’dır. Fark basıncın oluşması için valften geçecek akışkanın giriş basıncı min.0,5 bar,... max. 10 bar, 16 bar, 30 bar, 40 bar, 70 bar gibi olması beklenir.

Peki, solenoid vananın konum değiştirmesi için ihtiyaç duyduğu fark basınç kuvveti nasıl sağlanacaktır?

Solenoid vanalarda diyafram, solenoid vana orifisini kapatarak akışkanı solenoid vana gövde kapağı ile gövde arasına hapseder. (Diyafram ortasında 1mm çaplı bir delik vardır. Akışkan diyaframın altını doldurur ve bu delikten yukarı diyaframın üstüne ve kovan içine girer ve çekirdeğe üst yüzeyinden de baskı yapar ki kapak üzerindeki küçük bay-pas orifisinin deliğini kapatsın). Diyaframın alt ve üstü sıvı ile dolunca diyafram dengeli bir basınç ortamında kalmış olur.

Kapak üzerinde bulunan kovan- çekirdek grubuna etki eden solenoid vana bobini enerjilenince, kovan içindeki çekirdeği yukarı hareket ettirecektir. Yukarı hareket edince diyafram üzerinde ve kapak arasındaki sıvı, kovan içindeki sıvı, diyafram üzerindeki 1 mm delikten daha büyük olan orifisten geçerek valfin gövde üzerindeki kapağın içindeki kanaldan geçerek valfin çıkış tarafına deşarj olur. Bu sırada diyaframın üstündeki sıvı valfin çıkış tarafına aktığından, diyafram üzerindeki basınç düşmüştür. Diyaframın altındaki basınç ise hala ayni akışkan basıncıdır. Diyafram üzerindeki delik küçük olduğundan bu delikten sıvı geçip diyafram üzerine dolarak tekrardan basıncı dengelemesi zaman alır. Bu zaman diliminden önce diyafram üzerindeki basınç dengesi bozulduğundan diyafram altındaki basınç diyaframı yukarı doğru kolayca itecek ve kapağın tavanına yapıştıracaktır. Bu durumda orifis açılmış olacak ve valf de konum değiştirmiş olacağından akışkan orifisten geçerek çıkış tarafına doğru rahatça hareket edecektir.

İşte burada diyaframı yukarı kaldıracak basınç min. 0,5 bar olmalıdır ki valf konum değiştirsin. Fark basınçla valfin çalışması bu şekilde gerçekleşmiş olur.

Smstork pilot kontrollü solenoid vanalarını hemen inceleyin, teklif alın!