loader image
Debimetre Nedir?
  • 31 Jul 2023

Debimetre nedir? En çok tercih edilen debimetreler nelerdir? SMSTORK olarak yazımızda debimetreleri mercek altına alıyoruz. Birim zamanda geçen akış miktarına debi denir. Birim olarak “hacim/zaman” baz alınarak m3/sec kullanılır. Debimetreler ise bu miktarı ölçen mekanik veya elektromekanik aletlerdir. Temelde, hacimsel ve kütlesel olmak üzer iki tip debi ölçümü vardır. Sıvı akışkanlarda hacimsel debiyi baz alırken, gazlarda kütlesel debiyi kullanırız (gazların hacmi olmadığından ötürü). Klasik yöntemlerle katı akışkanların debisini ölçemiyoruz şu an.

Debimetre Nedir? En Çok Tercih Edilen Debimetreler Nelerdir?

Genel olarak SI (Türkiye’de ağırlıklı bunu kullanıyoruz) ve Emperyal (Amerikan veya İngiliz normu) ölçüm sistemi adı altında iki temel standart vardır.

Endüstrinin her alanında debi ölçümü yapılmaktadır. Debi ölçüm yöntemleri ile anlık akış bilgisi ile toplam tüketim miktarı izlenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Küresel Vana Bakımı Nasıl Yapılır?

En Çok Tercih Edilen Debimetreler Nelerdir?

Debimetreleri seçerken proses detaylarını dikkate almamız gerekmektedir. Genelde su ve hava için birkaç standart model dışında neredeyse tüm debimetreler prosese özel seçilir. Debimetre seçiminde aşağıdaki bazı temel bilgiler gereklidir.

Akışkan, çalışma basıncı, çalışma sıcaklığı, çalışma sıcaklığındaki viskozite değeri, çalışma sıcaklığındaki özkütle (density) değeri, debi aralığı, bağlantı ölçüsü, bağlantı şekli, bağlantı normu, akışkanın pH değeri, akışkanın elektrik iletkenlik değeri, uygunluk sertifikaları (Atex, Ex-proof, Nema, vb.), cihaz beleme voltajı, çıkış sinyal tipi, iletişim birimi, vb.

İlginizi Çekebilir: Küresel Vana ve Kelebek Vana Arasındaki 5 Fark

Akışkana göre kullanılabilecek debimetre türlerini aşağıdaki tabloda görebilirisiniz.

Buhar

Gaz

Sıvı

İletken

İletken Olmayan

Temiz

Kirli

Temiz

Kirli

Vorteks

Vorteks

Elektromanyetik

Elektromanyetik

Vorteks

Fark Basınç

Fark Basınç

Fark Basınç

Vorteks

Coriois

Fark Basınç

Coriois

Multivariable

Multivariable

Fark Basınç

Ultrasonik

Türbin

Ultrasonik

Türbin

Türbin

Türbin

Fark Basınç

Coriois

Termal Kütle

Coriois

Ultrasonik

Ultrasonik

TORK marka debimetre ürünlerine buradan ulaşabilir, satış ekiplerimizden teklif isteyebilirsiniz.