loader image
Küresel Vana Bakımı Nasıl Yapılır?
  • 11 Jul 2023

Küresel vanalarınızın düzenli bakımlarını yaptırmanız, prosesinizde meydana gelecek aksaklıkları önleminize hem de küresel vananınızın ömrünü uzatmanızda önemli bir adımdır. Küresel vanalar, sıvı veya gaz akışını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir valf tipidir. Bu vanaların düzenli bakımı, uzun ömürleri ve etkin çalışmaları için önemlidir. Vananıza ne kadar düzenli bakım yaptırırsanız, prosesinizdeki verimliliğiniz de o derece artacaktır. TORK olarak bu yazımızda bir küresel vananın bakımının nasıl yapılacağını ele alacağız. İşte küresel vana bakımının genel adımları:

  1. Küresel Vana Bakımında İş Güvenliği
  2. Küresel Vana Temizliği
  3. Vana Kapatma
  4. Gövde ve Mil Kontrolü
  5. Conta ve Yataklama Kontrolü
  6. Küresel Vananın Yağlanması
  7. Küresel Vananın Test Edilmesi

Küresel Vana Bakımı Nasıl Yapılır?

Küresel Vana Bakımında İş Güvenliği

Güvenlik her zaman en önce gelmelidir. Bakım çalışmalarına başlamadan önce, ilgili güvenlik önlemlerini almanız önemlidir. Göz ve el koruması gibi kişisel koruyucu ekipmanları kullanmayı unutmayın. Vana üzerindeki basıncı ve sıcaklığı düşürün, işlemi yapmadan önce vanayı kapatın ve sistemdeki tüm enerjiyi boşaltın.

Küresel Vana Temizliği

Vana bakımına başlamadan önce, vanayı ve çevresini temizleyin. Kir, yağ veya diğer atıklardan arındırılmış bir alan sağlamak önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Heavy Duty Aktüatör Nedir?

Vana Kapatma

Vana bakımı yapmadan önce, vanayı kapatın ve akışı kesin. Bu, arıza durumlarında beklenmedik sıvı veya gaz sızıntılarını önler.

Gövde ve Mil Kontrolü

Vana gövdesini gözden geçirin ve herhangi bir hasar, korozyon veya sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Vana mili üzerindeki aşınma veya çatlaklar gibi belirtileri kontrol edin. Gerekirse, hasarlı parçaları değiştirin.

Conta ve Yataklama Kontrolü

Contaların ve yataklama elemanlarının durumunu kontrol edin. Eskimiş, yıpranmış veya sıkışmış contaları veya yataklamaları değiştirin. Contaların uygun şekilde oturduğundan ve sızıntı yapmadığından emin olun.

İlginizi Çekebilir: HVAC&R Sektörünün Uluslararası Fuarı ISK-SODEX

Küresel Vananın Yağlanması

Vananın çalışma mekanizmasının pürüzsüz bir şekilde hareket etmesi için gerekli yerlere yağlama yapın. Üretici tarafından önerilen yağ veya gres kullanın. Yağlama talimatlarını takip edin ve fazla yağı temizleyin.

Küresel Vananın Test Edilmesi

Bakım işlemlerini tamamladıktan sonra vana üzerinde bir test yapın. Vanayı yavaşça açıp kapatın ve doğru çalıştığından emin olun. Ayrıca, herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. İşlemin tamamlandığından emin olunca, vana normal işlem pozisyonuna getirin.

Küresel vananın bakımı, valf tipine, üretici talimatlarına ve çalışma ortamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, özellikli vana bakım talimatlarına ve üretici firmanın önerilerine mutlaka başvurmanız önemlidir.