loader image
Vaka Çalışması 1: Özel Solenoid Valf Üretimi
  • 24 Apr 2022

Otomotiv sektöründe ağır araç üretimi yapan bir firma araçları yokuş aşağıdayken el freninin indirilip çalınması durumu ile çok karşılaşıyorlardı. Güvenlik açısından bunu önlemek için firmaya özel solenoid valf tasarımı geliştirdik.

Firmaya tırlarının fren sistem mekanizması için 5 ana çözüm sunduk.

  1. El freni kolundan arka tekerleklere giden hava borusunun üzerine 3 yollu solenoid vana yerleştirdik. El frenini indirildiğinde tekerleklere hava gitmesi gerekmektedir. TORK tarafından geliştirilen 3 yollu solenoid vana, aracın kontağı açık olmaması durumunda körüklere giden havayı tahliye ederek el freni mekanizmasının çalışmasını önlemektedir. Dolayısıyla eğer kontak açık değilse el freni çalışmamaktadır.
  2. Diğer yandan üretici firma olası elektrik bağlantısı kopmalarına karşı da gereken önlemlerin alınmasını istiyordu. Çünkü eğer seyir halindeyken solenoid valfin elektriği kesilirse, kontrolsüz bir şekilde el freni devreye girme riski vardı. Yapılan tasarımda eğer araç seyir halindeyse; herhangi bir sebepten dolayı bobinin elektriği kesilirse, el freni çalışmaz. Dolayısıyla herhangi bir kazanın da önüne geçmiş olunur.
  3. Bu ürün aracın iç kısmına yani kokpit tarafına yerleştirilecekti. Solenoid valfteki bobinler doğaları gereği uzun süre enerjide kalınca ısınırlar. Diğer yandan kokpitte kablolar, döşemeler gibi malzemeler olduğundan, sıcak bir ürünün o bölümde bulunması istenmemektedir. Sıcaklığı önlemek için PWM soket tasarımı yapıldı. Bu sayede bobin sıcaklığını yaklaşık 30 C° indirilerek standartlarda belirlenen seviyelere getirilmiş oldu.
  4. Araçlar farklı coğrafi koşullarda farklı çevre sıcaklıklarında çalıştıkları için tasarlanan solenoid valflerin bu çevre koşullarına uyum sağlamaları gerekiyordu. Bu bağlamda özellikle hedef pazarı olan Rusya bölgesini göz önüne bulundurarak -50 C° bile sorunsuz bir şekilde çalışabilecek bir tasarım yapılıp, standartlarda belirtilen testlere tabi tutularak bu durum tescillenmiştir.
  5. Araç üreticisi firma tarafından talep edilen başka bir konu da tasarlanan solenoid valf PWM devresinin başka elektronik ekipmanlar gibi otomotiv sektörü için belirlenen EMC ve LVD testlerine tabi tutulmasıydı. Bu kapsamda devrelerde gereken önlemlerin alınmasıyla ürünlerin akredite kuruluşlarca test edilip problemsiz bir şekilde testlerden geçmesi sağlanmıştır.

Yapılan tasarımın Türk Patent Enstitüsü tarafından patenti alınmıştır.