loader image
Ölçü Kontrol Analiz Grubu Ürünlerimiz
  • 24 Nov 2023

Tork olarak üretimimizin yanında, ölçü kontrol ürün grubumuzla sektördeki önemli büyük firmalarının temsilciliğini yapıyoruz. Ölçü - kontrol cihazlarında, Tecfluid, GHM Group (Greisinger, Honsberg ve Martens), Atmi, Beck, Bellofram, Belgas, Kirchner&Tochter,Insert Deal, Elimko, Aplisens gibi alanında uzman firmaların Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. Çalıştığımız firmalarla debi, basınç, seviye, sıcaklık, regülatör ve analiz cihazlarımız ile sizlere bütüncül bir çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Tork olarak ayrıca yerli üretim seviye şalteri ve akış şalteri üretimine de 2023 senesi içerisinde başladık.

Ölçü kontrol ürün grubu ile neler yapıyoruz?

Ölçü kontrol çözümlerimizle bir akışkanın debisini, basıncını, seviyesini veya sıcaklığını ölçüp, analiz edebiliyoruz.

Ölçü kontrol ürün grubu ile neler yapıyoruz?

Sıcaklık:

Sistemlerin mevcut sıcaklık değerlerini PT100 veya T/C ile ölçebiliriz. Ayrıca bu ölçümlerde mekanik olarak termometre kullanabiliriz. Genel manada akışkan sıcaklığı (boru hattında), tank içi sıcaklıkları, ortam ve çevre sıcaklıkları, yüzey (kalıp, makine, vb..) sıcaklıklarını ölçebiliriz. Hitap ettiğimiz sektörler; kimya, petro-kimya, ilaç, gıda, demir çelik, plastik, arıtma, tekstil, çimento, cam, HVAC, vb…

Basınç:

Mevcut sistemlerde basınç ölçümü ve kontrolü için basınç transmitteri, basınç şalteri ve manometre kullanabiliriz. Özel uygulamalarda ise hassas basınç sensörü, Smart basınç ve/ya fark basınç sensörü, dijital manometre, Ex-Proof (Atex) basınç sensörü ve hijyenik basınç sensörleri de kullanılabilmektedir. Genelde hitap ettiğimiz sektör ve uygulamalar; kimya, petro-kimya, HVAC, gıda, ilaç, arıtma, hidrolik, pnömatik, meteorolojik, vb.

İlginizi Çekebilir: Sektörel Bazlı Solenoid Vana Kullanımları

Debi:

Debi ve akış ölçümü çeşitli tipte ürünler kullanmaktayız. Özelikle sıvı, gaz ve buhar gibi akışkanlarda farklı metotlarla debi ölçümü gerçekleştirebilirsiniz. En yaygın tipteki ürünler; değişken alanlı, türbin, elektromanyetik, ultrasonik, vorteks, coriolis kütle, termal kütle, orifis, dişli ve vidalı tipteki debimetrelerdir. Bunların haricinde ise target disc, dynamic flap, pelton wheel, pistonlu tip debimetreler de mevcuttur. Akış kontrolü (on/off) içinse; pedal tip, piston tip ve kalorimetrik tipte akış şalterleri mevcuttur. Bu ürünleri sıvı ve gaz akışının olduğu her yerde kullanma şansınız vardır. Nerdeyse tüm endüstriyel tesislerde bu ürünleri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pnömatik Aktüatörlerin Kullanım Alanları

Seviye:

Seviye kontrolü sıvı ve katı akışkanların tank, depo, silo veya havuzdaki yükseklik bilgisini kontrol için kullanırız. Seviye kontrolü için seviye transmitteri ve on/off kontrol içinse seviye şalterleri kullanılmaktadır. En yaygın tipleri ise; şamandıralı seviye transmitteri, ultrasonik seviye sensörü, radar seviye transmitteri, çatal tip seviye şalteri, şamandıralı seviye şalteri, kablolu seviye flatörü, kapasitif seviye şalteri, iletken tip seviye şalteri, motorlu tip seviye şalteri, diyaframlı tip seviye şalteri, vb… Özellikle sıvı ve katı uygulamalarının olduğu her türlü endüstride kullanılmaktadır. Sadece gaz uygulamalarında, gazın bulunduğu kabın hacmini kaplaması nedeniyle seviye ölçümü yapılamamaktadır.

Tüm ölçü-kontrol analiz ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.