loader image
Küresel Vana Nedir?
 • 07 Apr 2023

Küresel vanalar; bir milin ucuna yerleştirilmiş ortasında bir veya birden fazla delik olan, çoğunlukla elastomer (İhtiyaca göre metal de olabilir) iki conta arasında dengelenmiş bir kürenin, akışkan geçiş delik ekseni üzerinde 90° döndürülmesi ve deliğin (deliklerin) geçişe açık veya kapalı konuma getirilmesi ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler.

Tam açık veya tam kapalı olarak çalışmaları tercih edilir. Hassas akış kontrolü için uygun değillerdir.

İlginzi Çekebilir: SMSTORK Endüstriyel Vanaları İnceleyin, Bilgi Alın.

Küresel Vana Avantajları:

 • Küresel vanalar akışkanın serbest, rahat geçişini sağlarlar.
 • Özellikle 2 yollu vanalarda basınç düşümü çok düşüktür. Kullanımları rahattır.
 • Küresel vanalar aktüatörlü olarak kullanılabilirler.
 • Gaz akışkanlar için de uygundurlar.
 • Özellikle elastomer contaların kullanılması ile “0 kaçak” sağlanabilmektedir.
 • Küresel vanaların her iki yönünden de akış mümkündür.

Küresel Vana Dezavantajları:

 • Küresel vanalar yapıları sebebi ile ağırlıkları fazladır.
 • Küresel vanaların anma ölçüsü büyüdükçe fiyatları nispi olarak pahalılaşmaktadır.
 • Küre ve gövde iç boşluğu arasında ölü hacim söz konusudur.
 • Ani açma kapama koç darbeleri yaratabilir.
 • Elastomer contalı vanalarda, elastomerin sıcaklık dayanımına bağlı olarak, nispeten düşük çalışma sıcaklıkları söz konusudur.

Küresel Vana Nedir? Küresel Vana Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

SMSTORK marka küresel vanalara yakından bakalım. Küresel vanalar temiz, katılaşmayan, nötr veya agresif sıvı – gaz akışkanlar için kullanılmaktadır. İki yönlü kesme vanalarında her iki yönde de akış mümkündür. 3 ve 4 yollu vanalarda, akış yönü belirtilmektedir.

Küresel vanaların kullanım alanları; sıcak ve soğuk su tesisatları, doğal gaz- petrol taşıma ana hatları, gaz dağıtım tesisatları, basınçlı hava tesisatları, petrokimya tesisleri, makina imalatı, özel araç imalatı, kağıt imalatı, vb. sektörlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Küresel vanaların tahrik şekli ise; el ile, motorlu, hidrolik ve pnömatik aktüatörlerle gerçekleşmektedir. Anma ölçülerini ise DN 8’den, DN 1500 aralığındadır.

İlginizi Çekebilir: Heavy Duty Aktüatör Nedir?

Küresel Vana Gövde Malzeme Çeşitleri Nelerdir?

Küresel vanalarda kullanılan en yaygın gövde malzemeleri pirinç, paslanmaz çelik ve PVC'dir. Küre genellikle krom kaplı çelik, krom kaplı pirinç, paslanmaz çelik veya PVC'den yapılır. Contalar da genellikle teflondan yapılır, ancak diğer sentetik malzemelerden veya metallerden de yapılabilir.

 1. Pirinç Küresel Vana
 2. Paslanmaz Çelik Küresel Vana
 3. Paslanmaz Çelik Küresel Vana

1. Pirinç Küresel Vana

Pirinç en büyük pazar payına sahiptir. Pirinç bir bakır ve çinko alaşımıdır ve iyi mekanik özelliklere sahiptir. Pirinç vanalar su, gaz, yağ, hava ve diğer birçok akışkan (içme) için kullanılabilir. Klorür çözeltileri (örn. deniz suyu) veya demineralize su çinkosuzlaşmaya neden olabilir. Çinkosuzlaştırma, çinkonun alaşımdan çıkarıldığı bir korozyon şeklidir. Bu, mekanik mukavemeti büyük ölçüde azaltılmış gözenekli bir yapı oluşturur. Bir pirinç kaplama, bir hava küresel vanası için idealdir. Manuel 2 yollu pirinç küresel vanalarımızı veya 3 yollu pirinç küresel vanalarımızı inceleyebilirsiniz.

Küresel Vana Nedir? Küresel Vana Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

2. Paslanmaz Çelik Küresel Vana

Paslanmaz çelik, aşındırıcı ortamlar ve agresif ortamlar için kullanılır. Bu nedenle deniz suyu, yüzme havuzları, ozmoz tesisatlarında, yüksek sıcaklıkta ve birçok kimyasalda sıklıkla kullanılırlar. Çoğu paslanmaz çelik östenitiktir. Tip 304 ve 316 en yaygın olanıdır, 316 en iyi korozyon direncine sahiptir. 304, %18 krom ve %8 nikel nedeniyle bazen 18/8 olarak anılır. 316 %18 krom ve %10 nikel içerir (18/10). Paslanmaz çelik valfler genellikle, örneğin pirinç veya PVC valflerden daha yüksek bir çalışma torku gerektirir. Paslanmaz çelik bir vana elektrikli veya pnömatik bir aktüatör tarafından çalıştırıldığında bu dikkate alınmalıdır. Manuel 2 yollu paslanmaz çelik küresel vanalarımızı veya 3 yollu paslanmaz çelik küresel vanalarımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: MCA World Fuarı 2023

3. PVC Küresel Vana

PVC genellikle daha düşük bir fiyata sahiptir (ISO-üst vanalar hariç) ve sulama, su temini ve drenaj veya aşındırıcı ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. PVC, polivinil klorür anlamına gelir. PVC, tuz çözeltilerinin, asitlerin, bazların ve organik çözücülerin çoğuna karşı dayanıklıdır. 60 °C'nin üzerindeki sıcaklıklar için uygun değildir ve ayrıca aromatik ve klorlu hidrokarbonlara karşı dayanıklı değildir. Pirinç veya paslanmaz çelik kadar güçlü olmadığından PVC küresel vanalar daha düşük basınç derecesine sahiptir. PVC küresel vanalar hakkında daha ayrıntılı bir makale buradan okunabilir.

Pirinç, Paslanmaz Çelik ve PVC Küresel Vana Karşılaştırması

Genel olarak özetlemek gerekirse pirinç, paslanmaz çelik ve pvc materyallerinin kullanım alanlarına göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Materyal

Avantajlar

Dezavantajlar

Pirinç Küresel Vana

Dayanıklı, çoğu uygulama için uygundur

Çinkosuzlaşmaya duyarlı

Paslanmaz Çelik Küresel Vana

Aşınmaya karşı çok dayanıklı, inert, korozyona dayanıklı

Daha yüksek fiyat, genellikle küreyi döndürmek için daha fazla tork gerekirtirir

PVC Küresel Vana

Uygun maliyetli, korozyona eğilimli değil

Daha kısa ömürlüdür, sınırlı basınç ve sıcaklık aralıkları