loader image
Kimya Sektörüne Özel Aktüatörlü Vana Çeşitleri Nelerdir?
  • 16 Jun 2022

Kimya Sektörüne Özel Aktüatörlü Vana Türleri, asit gibi agresif akışkanların olduğu kimya sektöründe proses kontrolünde kullanılan aktüatörlerde genelde; Küresel Vana ve Kelebek Vana grupları tercih edilir. Endüstride içinden geçen akışkan ve bağlantının cinsine göre bu vanalar tercih edilmektedir.

1. Küresel Vana

Kimyasal tesislerde genellikle paslanmaz küresel vanalar tercih edilmektedir. Solvent vb. agresif akışkanların kullanıldığı ortamlarda özellikle paslanmaz küresel vana kullanılır.
Kimya sektöründe küresel vanalarda kullanılan bir diğer malzeme ise PVC küresel vanalardır. Özellikle asit hatlarında aşırı derece aşındırıcı akışkanların geçtiği hatlarda PVC küresel vana kullanılır.

Küresel Vana Tercihinde Dikkat Edilmesi Gereken Koşullar

Küresel vana tercihinde en önemli konu:

  • Akışkanın cinsi,
  • Kullanılacak yer tarafından istenilen standartlar,
  • Bağlantı özellikleri,
  • Sıcaklık ve
  • Basınç bilgileridir.

Bu bilgiler eşliğinde akışkanınıza en uygun küresel vanayı tercih edebilirsiniz.

Küresel vanalarda içinden geçen akışkanın temizliği çok önemlidir. Eğer akışkanınızda çeşitli tozlar, kir ve kum gibi sert partiküller bulunursa, bunlar zaman içerisinde kürenin etrafını saracak ve vananızı bir süre sonra çalışmaz hale getirecektir. Zaman içerisinde akan tozlu akışkan vananın içinde yer alan kürenin etrafını kaplar, aynı zamanda sızdırmazlık ve yataklama malzemesi olarak kullanılan teflon contaların çizilmesine sebebiyet verir. Teflon contalar çizildiğinde ve kürenin etrafı toz ile kaplandığında küresel vanalar sağlıklı bir şekilde açma ve kapama yapamazlar. Bu gibi durumlarda servis ekibimiz vananız için gerekli bakımı yapabilir ve vananızın tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

2.Kelebek Vana

Aktüatörlerde tercih edilen bir diğer vana türü ise kelebek vanalardır.

Kelebek Vana Uygulama Alanları

Kelebek vanalar daha çok atık su arıtma tesisleri, bina tesisatı gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Kimyasal tesislerde teflon klepe ve conta malzemesine sahip kelebek vanalar akışkan cinslerine göre tercih edilir. Bu sayede aşırı agresif akışkanların kontrolü sağlanır.
2 flanş arası çok uzun mesafe gerektirmeyen, küresel vanalara göre daha ekonomik uygulamalar aranan yerlerde kelebek vanalar tercih edilir.

Kelebek Vana Kullanmanın Avantajları

Kelebek vananın en büyük avantajı, küresel vananın aksine içinden partiküllü, tozlu akışkanları bir nebze olsun daha rahat bir şekilde geçirebilmesidir. Fakat ortada bir klepenin bulunmasından dolayı zaman içerisinde aşınma yine küresel vanalardaki gibi kelebek vanalarda da olacaktır. Aynı zamanda ortadaki klepe basınç ve debi kayıplarında hatta sebebiyet verecektir. Fakat küresel vanalar tam geçişli vanalar olduğundan dolayı debi ve akış kaybını minimuma indiren vanalardır.

Aktüatörlü Vana Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aktüatörünüze uygun vana seçimi, uygulama yapılacak hattın özelliklerine ve ürünün kullanılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Doğru birleşimi yapabilmek için öncelikle proses koşullarına uygun ürün seçimi yapılması gerekmektedir.

Aktüatörlerin altında mil bulunmaktadır. Küresel vananızın milinin, aktüatörünüzün miline uyumlu olması gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus ise küresel vananın tepe flanşındaki delik çaplarının aktüatörünüzün delik çaplarıyla eşleşmesidir. ISO standartlarında imal edildiği zaman birçok aktüatörün altına ISO standartlarında üretilmekte olan küresel vananın tepe flanşı takılabilmektedir. Takılmadığı durumlarda ne olur? Küresel vana ile aktüatörün arasına bir ara bağlantı parçası yerleştirilir. Bu ara bağlantı parçası ile aktüatörünüzü vananıza monte edebilirsiniz.

Aktüatör, yön valfi, switch kutusu veya pozisyoner seçiminde tesisin gerektirdiği güvenlik standarlarına dikkat edilmelidir. Özellikle kimya tesislerinde patlayıcı yanıcı ortam güvenliği için ATEX belgeli ürünler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra SEVESSO kapsamına giren tesislerde kullanılan proses ekipmanlarında güvenlik derecesine göre SIL sertifikası aranmaktadır. Tork pnömatik aktüatörler SIL3 belgesine ve ATEX belgesine sahiptir. Aynı zamanda tüm paslanmaz küresel vanalarımız ATEX belgesine sahiptir. Atex ve SIL belgesi switch kutusu, yön valfi ve pozisyoner taleplerinize göre en uygun ürünler de ürün grubumuzda bulunmaktadır.