loader image
API 6D Vanaların Belgelendirme Süreçleri
 • 18 Nov 2022

API ne anlama gelmektedir?

API “American Petroleum Institute” yani “Amerikan Petrol Enstitüsü” kurumunun kısalmasıdır. API 6D petrol ve doğal gaz boru hatlarında kullanılan küresel, gate ve plug vanaların tasarım ve test standartlarını tanımlar.

Küresel vana üretimi yaptığımız Varnasan markamız ile 6D–2036 lisans numarası altında Class150 ve Class300 basınç sınıflarında DN50, DN80, DN100 ve DN150 API 6D küresel vanaların imalatını yapmaktayız.

API 6D Küresel Vanalar

Yeni tasarım vanalarımıza API 6D belgesi almak için API Q1 kalite beklentileri ve ayrıca tasarım standartlarına uyduk.

API 6D vanalarımız standart gereği kırmızı renkte olup, hiçbir şekilde üretim yönteminde kaynak yöntemini kullanmadık.

API vanalarımızın üzerinde ki etiketler standardın istediği şekilde tanımlanmıştır. Etiket üzerinde lisans numaramız, ürünümüzün ölçüsü, basınç sınıfı, çalışma sıcaklığı, kullanılan gövde malzemesi, conta malzemesi, vana boyu, ürün seri numarası ve üretim tarihi yazılıdır.

API 6D Vanaların Belgelendirme Süreçleri

API 6D küresel vanaların özellikleri nelerdir?

API 6D küresel vanalar diğer karbon çelik vanalardan farklı olarak üretim sonrası RAL 3020 kırmızı renge boyanmaktadır. Küresel vanaların üzerinde vanayı tanımlayıcı bir etiket bulunmaktadır.

API 6D küresel vanalar kollu ve ISO5211 bağlantısına uygun aktüatörler ile kumanda edilebilmektedir.

ASME B16.34 standardında tanımlanan A105 dövme karbon çelik malzemeden talaşlı imalat yöntemi ile üretilmektedir.

Boru hatlarına bağlantısı için flanş, kaynak ve o-ring bağlantılı olarak üretilmektedir ve flanş ölçüleri ASME B16.5 standardında tanımlanmıştır.

API 6D Vanaların Belgelendirme Süreçleri

API 6D küresel vanaların alından alına ölçüleri ASME B16.10 standardında tanımlanmıştır. Vanaların etiketleri üzerinde verilmiş olan basınç-çalışma sıcaklığı değerleri ASME B16.34 standardına göre tanımlanmıştır.

İzlenebilirliğin sağlanabilmesi için API 6D küresel vanaların etiketleri üzerinde vananın üretildiği tarih ve seri numarası belirtilmektedir. API 6D küresel vanalar trunnion yani küreleri gövde altından yataklanmış şekilde üretilmektedir. Trunnion küre kullanımının amacı akış sırasında kürenin salınım hareketini engelleyerek sızdırmazlık elemanlarının zarar görmesini ve akışkan kaçağını engellemektir.

API 6D küresel vanalar üzerinde akışkan tahliyesi için sızdırmaz tahliye civataları bulunmaktadır.

Bu civataların kullanımının amacı herhangi bir tamir gereksinimi durumunda gövde ile küre arasında kalmış bulunan akışkanın tahliye edilebilmesidir.

API 6D küresel vanalar standardın gerektirdiği antistatik elektrik özellikli olarak üretilmektedir.

Antistatik elektrik özelliğin amacı akışkan içerisinden gelebilecek statik elektriğin son kullanıcının vanaya bağlayacağı düzenek ile toprağa iletilmesidir.

API 6D küresel vanalar aktüatör ile kumanda edilmek istendiğinde pnömatik aktüatörlerin montajı için gerekli ISO5211 standardında ara yüze sahip bulunmaktadır.

API Vanaları test edilmesi

API vanalarının test edilme süreci 3 aşamadan oluşmaktadır:

 1. Hidrostatik Gövde Testi
 2. Küre/Klape Sızdırmazlık Testi
 3. Hidrostatik Conta Testi

1- Hidrostatik Gövde Testi

Ürünün basınç değerinin 1,5 katı ile DN100 e kadar 2 dakika,DN150 –DN250 arası 5 dakika, DN300-DN450 arası 15 dakika test edilir.

Örnek: DN50, CLASS 150 (PN 20);Ürün 30 barda 120 saniye test edilmeli kaçak olmamalı

2- Küre/Klape Sızdırmazlık Testi

Ürün 6 barda 120 saniye test edilir. Küre ile conta arasında sızdırma olmamalı (Her basınç deger için ürün 6 barda test edilmeli)

3- Hidrostatik Conta Testi

Ürün basınç değerinin 1,1 katı ile test edilir.DN100 e kadar 2 dakika DN150-DN450 arasında 5 dakika test edilir.

Test Ortamı

Vanalar belgelendirilmeden önce testten geçmektedir. Bu test ortamının şartları aşağıdaki gibidir:

 • API Vanalarının test edileceği suyun sıcaklığı 38 C °olacaktır. Valflerin ostenitli ve dubleks paslanmaz çelik ıslatılmış parçalarıyla temas eden test suyunun klorür içeriği, 30 mg/g’yi (kütlece 30 ppm) geçmeyecektir. Test suyundaki klorür içeriği yılda en az bir kez test edilecektir.
 • API vanalarında vana kolu max.360 Nm’de vana küresini döndürebilmelidir.
 • API ürünleri test ettiğimiz Manometreler 3 ayda 1 kalibre edilmelidir.(API senede 1 yapılmasını istemiyor)
 • API ürünlerde kaynak sadece özel müşteri izin ve iç talimatla tamir bakım amacıyla yapılır. API ürünlerde kaynak sadece özel müşteri izin ve iç talimatla tamir bakım amacıyla yapılır.

API 6D Vanaların Belgelendirme Süreçleri

API 6D Küresel Vanaların Mevcut Vanalarımızdan Farkları

API 6D küresel vanalarımız diğer mevcut seri vanalarımızdan farklı olarak;

 • Küreleri gövde altından yataklanmıştır. Bu da yüksek basınçta kürenin yerinden oynama riskini minimize indirmektedir.
 • Bu kürenin sabitlenmesi veya salınım hareketi yapmamasının adı Trunnion yöntemidir. Bu yöntemle kürenin salınım hareketini engelleyerek sızdırmazlık elemanlarının zarar görmesini ve akışkan kaçağını engellemektir.
 • API 6D küresel vanalar üzerinde ayrıca mevcut vanalarımızdan farklı olarak akışkan tahliyesi için sızdırmaz tahliye civataları bulunmaktadır. Bu civataların kullanımının amacı herhangi bir tamir gereksinimi durumunda gövde ile küre arasında kalmış bulunan akışkanın tahliye edilebilmesidir
 • API 6D küresel vanalar standardın gerektirdiği antistatik elektrik özellikli olarak üretilmektedir.
 • Antistatik elektrik özelliğin amacı akışkan içerisinden gelebilecek statik elektriğin son kullanıcının vanaya bağlayacağı düzenek ile toprağa iletilmesidir
 • API 6D küresel vanalar aktüatör ile kumanda edilmek istendiğinde pnömatik aktüatörlerin montajı için gerekli ISO5211 standardında ara yüze sahip bulunmaktadır
 • API 6D vanalarımız mevcut vanalarımızdan farklı olarak hidrostatik conta testine tabi tutulur.
 • API 6D vanalarımızı test ettiğimiz manometrelerimiz bize bağlı olarak değil standardın istemiş olduğu şekilde 3 ayda 1 kalibre edilir.