HABERLER

KOMPONENT SEKTÖRÜNÜN YERLİ AKTÖRÜ
Komponent Sektörünün Yerli Aktörü
Sanayi Gazetesi'nde yayınlanan haberimizdir.

KOMPONENT SEKTÖRÜNÜN YERLİ AKTÖRÜ
"TORK" MALI


Türkiye’den akışkan kontrol teknolojileri alanında bir dünya markası çıkarmayı hedefleyen SMS TORK, ürünleri Tork ve Varnasan ile komponent sektöründe hizmet üretiyor.

GÜVENİLİR MARKA


Türkiye’nin ilk yerli solenoid vana, pnömatik aktüatör, pnömatik pistonlu vana, patlaç valf ve elektrikli aktüatör imalatçısı olan SMS TORK, komponent sektöründe yerli çözümler geliştiriyor. Tork ve Varnasan markalı ürünlerini yaklaşık yüz ülkeye ihraç eden firma, Dilovası’ndaki İMES OSB’de 3 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu tesislerde üretim yapıyor. SMS TORK, aynı zamanda sektöründe öncü ölçü kontrol firmalarının bir kısmının Türkiye’de tek temsilcisi olarak faaliyet sürdürüyor. SMS TORK Genel Müdürü Enver Kaya, Sanayi Gazetesine firmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kaya, “Firmamız, kaliteli-yenilikçi yerli ürünler ile hitap ettiği sektörlerde; gü- venilir ve satış sonrası hizmet garantisi firma kültürü ile kısa sürede müşterisine ulaştırma anlayışını kendine prensip edinmiştir” dedi.

70 KİŞİLİK KADRO

SMS TORK’un kuruluş serü- venini anlatan Kaya, firmanın 1985 yılında Karaköy’de kurulduğunu, o tarihte üretimin Ümraniye İMES Sanayi Sitesinde yürütüldüğünü söyledi. Kaya, 2011 yılında İMES Sanayi Sitesinden Dilovası’ndaki İMES OSB’ye taşındıklarını dile getirerek, ürettikleri ürünleri Tork ve Varnasan markası ile pazarladıklarını kaydetti. Üretim tesislerinin İMES Makine İhtisas OSB-Kocaeli’nde bulunduğunu belirten Kaya, “70 kişilik kadro ve 3 bin metrekarelik kapalı alan ile üretim tesislerimizde Ar-Ge birimimizin tasarlayıp, üretim birimimizin ve kalite birimimizin onayı ile satış için rafa ürün hazırlama şeklinde bir döngümüz var. Yüzde 100 her ürün dijital test sistemlerinden geçiyor” diye konuştu.

HER SEKTÖRE HİTAP EDİYOR

Genel Müdür Enver Kaya, ürünlerinin, akışkanın olduğu her sektöre hitap ettiğini belirterek, şöyle devam etti: “Akış- kanlar, su, hava, buhar, LPG, doğalgaz, kryogenik gazlar, asal gazlar, asitik ürünler, gıda, süt, çikolata, çimento tozu, seramik, kireç, buğday, yağ, gres, cam kırığı, hidrolik yağ, benzin, mazot gibi ürünlerdir. Çalışma sistemimiz bu akışkanların; debi, basınç, seviye, sıcaklık, pH, hız, iletkenlik, bulanıklık, ağırlık, gerginlik gibi özelliklerini önce ölçmektir. Sonra bu değişken değerleri bir kontrol panelinde değerlendirme, ayar edilen değer aralıklarında son kontrol elemanlarına on-off veya oransal sinyal yollamaktır. Pnömatik aktüatörler, elektrikli aktüatörler, küresel vanalar, kelebek vanalar ana üretim kalemlerimizdir. Bu ürünler ve şirketimiz yönetimi için aldığımız sertifikalar; ISO 9001:2008, CE, EAC, TSE, UKSERPO, NSF, UL, ATEX, TS 16949, OHSAS 180001, ROHS, hizmet yeterlilik belgesi ve yerli üretici belgeleridir.”

CAN DAMARI KOMPONENT

Firmanın orta vadede hedefinin, İMES OSB’deki fabrika yatırımları ile yurt içi ve yurt dışı satış ağını genişletmek olduğuna dikkat çeken Kaya, “Uzun vadede ülkemize bir uluslararası ürün markası kazandırmayı ve Tork markasını dünyada bilinen markalar arasına katmayı istiyoruz” dedi. Kaya, bulundukları sektörün “komponent” sektörü olduğunu belirterek, “Makinelerin ve fabrikada ki üretim proseslerinin can damarları komponentlerdir. Bu, çok önemli bir sektör olmasına rağmen, maalesef ülkemiz daha bunun farkında bile değil. Dünyada söz sahibi olmanın, komponentlerde uluslararası firmalar yaratmak ile olabileceğine inanıyorum. Sektörümüzde üç ana konu var: Sensörler, kontrol üniteli yazılımlar ve son kontrol elemanları. İşte biz bu konularda gelişmek istemekteyiz. Hem ülkemize hem dünyaya faydalı ürünler üretmek istiyoruz” diye konuştu.

TAVUK-YUMURTA MESELESİ

Enver Kaya, üretimlerinin “orta-yüksek” kategori sınıfında ürünler olduğunu, sektörlerinin Avrupa, ABD ve Kanada ülkelerini kapsadığını söyledi. Bu ülkelerin İslam, Afrika, Uzakdoğu, Güney Amerika ve Asya ülkelerini eğitim, basın, sosyolojik yönlerden kontrol altına aldığını anlatan Kaya, “Bu ülkelerin tüketicileri ‘aşağılık kompleksli’ yani kendi üreticisi ve sanayicisine güvenmeyen halklara sahip olmuşlar ve yöneticileri de bu halk içinden seçildiğinden ‘tavuk gibi olduğu yerde eşelenmekten’ ve Avrupa, ABD ve Kanada’ya hizmete öncelik verdiklerinden öteye gidememektedirler. İş, tavuk-yumurta meselesine dönmüştür. Batı bunu başarmış, bu ülkeleri ve halklarını bir şekilde kontrol altına almış görünmektedir” diye konuştu.

HİNDİSTAN VE ÇİN BASKISI

Sektörde Çin ve Hindistan baskısı yaşandığını da dile getiren Kaya, üretim girdileri Avrupa üreticileri giderleri ile başa baş olan Türkiye’de, birçok müşterilerini Çin ve Hindistan menşeili firmalara kaptırdıkları- na dikkat çekti. Kaya, “Avrupa firmaları ülkemizde öncelikli marka olduklarından, Çin ve Hindistan’da ürettirip, kendi markalarını basıp, ülkemiz yerli firmalarla kıran kırana rekabet etmektedirler. Ülkemizde de yurt dışında da bu böyle. Ucuz verince de şirket para kazanıp yeni yatırımlar yapamamaktadır. Zaten sermayesi az olan KOBİ’lerin kazandığı, fabrika arsası ve fabrika inşaatı derken 10-15 senesi geçiyor. Bu arada ürün geliştirmek için nasıl para ayıracak, pazarlamaya para nasıl ayıracak. Bu nedenle iş uzun vadeye yayılıyor. Yolda yorulanlar dökülüyor. Firmalarımız uzun soluklu olamıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“KURAL KOYULMALI”

Genel Müdür Kaya, devletin şirketleri sınıflandırarak stratejik şirketleri belirlemesi gerektiğini söyledi. Devletin bu firmaları geliştirmesi ve bunların uluslararası firmalar olmasını sağlaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kaya, “Devlet, stratejik firmalar için kurallar koyacak. Firmalar bu kuralların dışına çıkamayacak. Ama ülkemiz de zorda kalmayacak ve kompenent yerli firmalarına sahip olacak. Kritik durumlarda zorda kalmayacağız” dedi.

ÇEVREYLE DOST

Firmaların çevreye duyarlı olmaları gerektiğini söyleyen Kaya, bunun da ek maliyetler getirdiğini, üreticileri zora soktuğunu kaydetti. Kaya, “Hedef; yüksek-yükseksek ürün gruplarındaki ürünleri kendi ülkemizde, orta-orta ve orta-yüksek ürün gruplarını ise az gelişmiş ülkelerde ürettirip, kirliliği ülkemiz dışına taşımasını gerçekleştirmek olabilir. Avrupa bunu yaptı. Ve birde ISO 9001 kurallarını koydu. ‘Bu kurallar ile üretin bana verin’ dedi. Çünkü sanayicisi artık yüksek-yüksek ürün gruplarına geçmiştirler. Sonuçta dünya hepimizin, hem üreteceğiz ama hem de çevremizi koruyacağız ve tedbirler alacağız. SMS TORK, İMES OSB’de çevre dostu üretim tesislerinde üretim yapıyor. Firmamız, çevre koruma belgesi almış ülkemizin nadide firmalarından biridir” diye konuştu.TEKLİF İSTE

Teklif Formu

Lütfen Yandaki Formu Eksiksiz Doldurun...

Talep Edilen Ürün Adı/ Seri Numarası
Adı Soyadı
Telefon
E-Mail
Vergi Dairesi
Vergi Numarası
Firma Adı
Nerede Kullanacaksınız
Şehir
Adres