ÜRÜNLER

SCADA
 • SCADA
  Ürün resmini detaylı görmek için tıklayınız
ONLINE SİPARİŞ İÇİN
Telefon : +90 (216) 364 34 05
                                               SMS TORK
                                     KONTROL SİSTEMLERİ

·         DCS Distrubited Control System
     
 
Tesiste çalışan tüm operatörler, mühendisler, bakım teknisyenleri, ve yöneticilerin kullanımı içindir. Herkesin ortak kitabı gibi düşünebiliriz.  DCS sistemlerinin 7 temel faydaları
 • Entegrasyon
 • Performans
 • Ölçeklenebilirlik
 • Modernizasyon
 • Tesis ve Veri Güvenliği
 • Yenilikçilik
 • Küresel Uzman Ağı
 • Sektörel Olarak ;
 • Çimento
 • Demir Çelik
 • Enerji
 • Cam
 • Gıda
 • İlaç
 • Kimya
 • Petro Kimya
 • Rafineri
 
·         PLC Programmable Logic Controller
PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici), fabrikalardaki üretim bölümlerinde veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan otomasyon cihazıdır. Normal bilgisayarların aksine PLC'nin birçok giriş ve çıkışı (I/O) vardır. En büyük artıları ise elektriksel gürültülere, sıcaklık farklarına ve mekanik darbelere karşı dayanıklı tasarlanırlar. PLC, kısa sürede daha çok ve kaliteli ürün üretme, çok düşük hata oranlarına sahip üretim yapma gibi unsurların ön plana çıkmasında büyük rol oynar.
Sektörel Olarak ;
 • Su Uygulamaları
 • Atık Su
 • Dolum Tesisi
 • Local İşletmeler
 • Kimya
 • İlaç
 • Boyahane
 
  
·         RTU Remote Terminal Unit
RTU (İngilizce Remote Terminal Unit kelimelerinin kısaltması), içerisinde mikroprosesör kontrol sistemi olan, fiziksel saha ekipmanları ile SCADA sistemi arasında iletişimi sağlayan, sahadan gelen sinyal ve bilgileri merkez kontrol sistemine ileten ve merkez kontrol sisteminden gelen komutları sahaya taşıyan elektronik bir cihazdır.RTU Enerji, ulaşım, savunma, petro-kimya, gıda başta olmak üzere birçok alanda SCADA ve Otomasyon projelerinde kullanılmaktadır. RTU özellikle merkezden uzak noktaların yönetilmesinde kullanılır. Her ne kadar her geçen gün PLC ile RTU arasındaki farklar azalsa da özellikle RTU’ların haberleşme kabiliyetleri sebebi ile farklı istasyonların tek bir merkezden yönetilmesi gereken projelerde RTU tercih edilmektedir. Örneğin RTU birçok kuyu ve deposu olan bir su işletme şirketinin su kaynaklarının yönetilmesinde başarı ile kullanılmaktadır. Yine RTUJ birçok üretim ve depolama noktası olan bir petrol üretim firmasının tam kontrol ihtiyaçlarını başarı ile sağlayabilmektedir. Çimento fabrikaları gibi çok farklı ve fazla sayıda fiziksel ekipmanın olduğu ve çalışma şartlarının çok zor olduğu ve yine yedekli çalışmanın vazgeçilmez olduğu projelerde RTU tercih edilmektedir

 
 
·         HMI Human Machine İnterface
MI Panel (Human Machine Interface), PLC sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmiş otomasyon sistemi ile kullanıcı arasında etkileşim sağlayan ünitedir. Türkçe karşılığı olarak çoğunlukla operatör paneli tabiri kullanılmaktadır.HMI Paneller üzerinde bir işletim sistemi çalıştıran mikrobilgisayarlardır. Genel olarak işletim sistemleri kullanıcıya kapalıdır ve kendilerine özel editörler yardımı ile programlanırlar. Bununla birlikte endüstriyel bilgisayar olarak da anılan Windows , Linux vb. işletim sistemine sahip güçlü sistemler de kullanılabilmektedir.Bir HMI panelin temel görevi operatörden aldığı emirleri otomasyon sistemine iletmek, otomasyon sisteminden aldığı proses verilerini de ekranında görüntülemektir. Otomasyon sisteminin ölçeğine göre veriler birkaç sayfada gösterilebileceği gibi, onlarca ana ve alt sayfadan oluşan karmaşık bir bir yapı da görülebilir.
 


·         SCADA Supervisory Control and Data Acqusition
Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır. SCADAsistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir ve temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabilir.

 
·         VFD Variable Frequency Drive
·         SS Soft Starter
·         Motorlar
 
 
REÇETE BAZINDA ÜRETİM HMI PANEL


              Mekanik olarak kullanılan dozajlama sistemleri düzgün çalışabilmesi için iyi bir kontrol sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için firmamız yapmış olduğu tüm anahtar sistemlerde otomasyonu da kendi bünyesinde yaparak mekanik ve elektronik tüm sorumluluğu birlikte üstenmektedir. Reçete bazında üretim sistemleri bir PLC kontrol edilen motor, sensörler ve inferterlerden oluşmaktadır. Tüm sistemin elektriksel şalt malzemeleri bir otomasyon panosunda toplanmaktadır. Ayrıca operatör panel de genellikle bu panonun kısmında yer almaktadır. Panodan saha içerindeki tüm elemanları kablo çekilerek gelen sinyalle gelen PLC tarafından değerlendirilir. Tüm elemanlar yazılımda belirlenen sıralamada ve miktarlarda çalışarak set değerlerine sağdık kalınması sağlanır.

            Ayrıca proses kontrol sitemleri de hata, alarm ve arıza gibi uyarılarda çok çabuk fark edilir. Böylelikle sisteme müdahale daha erken yapılabilmektedir. Reçete giriş sayfaları son derece açık ve basit yazılmaktadır. Böylelikle operatörün işletimlerini kısa bir zamanda ve hatasız olarak tamamlaması amaçlanmaktadır.
 
 

Atık Su – Su İsale,Pompa,AAT,İAT
Su sektöründe otomasyon 2 kısımdan oluşmaktadır.
1. Kontrol Merkezi  
2. Dış İstasyonlar

Kontrol Merkezine ulaştırılan bilgiler, burada operatörler tarafından değerlendirilip gerekli işlemler yapılmaktadır. Kontrol merkezindeki bilgisayarlardan, vanalar ve pompalara komutlar (kapama, açma   ve  çalıştırma, durdurma)   göndererek bu ekipmanlara kumanda edilmektedir. Dış istasyonlarda yapılan ölçümlerin tamamı Kontrol Merkezinde anlık olarak izlenmektedir. Bunun yanında anlık olarak görülen değerler bilgisayarlara tarihsel olarak kaydedilmekte ve istenildiği zaman bu değerlere ulaşmak mümkün olmaktadır.
Pompa İstasyonlarında Yapılan Ölçümler

- Pompa istasyonu giriş ve çıkış basıncı,  
- Her zona ait anlık su akımı değerleri,  
- Vana pozisyonları,  
- İstasyona ve her bir pompaya ait akım, gerilim ve güç değerleri,  
- Pompa istasyonu güvenlik ve su baskını alarmı.
 
Su Depolarında Yapılan Ölçümler

- Depodaki su seviyeleri,  
- Vana pozisyonu,  
- Güvenlik ve su baskını alarmı.
 
 
 
 
 
                                                                                                                             

TEKLİF İSTE

Teklif Formu

Lütfen Yandaki Formu Eksiksiz Doldurun...

Talep Edilen Ürün Adı/ Seri Numarası
Adı Soyadı
Telefon
E-Mail
Vergi Dairesi
Vergi Numarası
Firma Adı
Nerede Kullanacaksınız
Şehir
Adres