HABERLER

SMS -TORK, ERP YAZILIM SİSTEMLERİNDEN IFS İLE SİSTEMLERİNİ YÖNETECEK
Geriye düşmemek için değişim
Hem kurumsal hem de kişisel gelişim hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Enver Kaya; "Gerek yalın yaklaşım, gerekse ERP yazılımları yeni ve öğrenme gerektiren konular. İnsanımız bu tür değişime hazır değil ve dirençle karşılaşıyoruz. Ancak değişimi hızla yapmak zorundayız. Aksi halde zaman kaybeder ve geriye düşeriz" dedi.

Günümüzde dünyanın küçük bir köy haline geldiğini ve değerlendirme kriterlerinin de değiştiğini söyleyen SMS-TORK Genel Müdürü Enver Kaya,"Sizi sadece ürünlerinizle değil, sisteminizle de değerlendiriyorlar. Biz genel sistemimizi iyileştiriyoruz ve konulara uzun vadeli bakıyoruz" dedi. Sayın Kaya ile SMS-TORK`un kurumsallaşma çalışmalarını konuştuk. 


Sayın Enver Bey, firmanız SMS-TORK dünya devi firmaların yer aldığı, rekabetin çok çetin olduğu bir pazarda bir hayli iyi mücadele veriyor, istikrarlı bir büyüme başarısı gösteriyor. Kurmuş olduğunuz yeni fabrika bunun bir kanıtı. Bu başarıyı nasıl elde ettiniz, neler yaparak sürdürmektesiniz?

Bizi bu şekilde değerlendirdiğiniz için teşekkür ederiz. 1998 yılından beri kalite, Ar-Ge ve teknoloji konularında atılım yapmaya öncelik verdik. Amacımız bize rekabet gücü kazandıracak, maliyet avantajı getirecek, müşterilerimizin tatmini arttıracak çözümlerle pazarda yer almaktı. Gerçekten de bizim pazarımızda dünyanın en büyük firmaları faaliyet gösteriyorlar. Üstelik bu firmalar burada tüm güçleri ile rekabet ediyorlar. Bizim onlarla başa çıkabilmemiz için kaynaklarımızı aklımızla birleştirip takım olarak hareket etmemiz gerekiyordu. Biz de böyle yaptık. Kurumsallaşma yönünde ciddi adımlar attık, yalın üretim sistemini kurma çalışmalarına başladık, çağdaş yazılım araçlarını edinip kullanma becerimizi geliştirdik, modern yönetim tekniklerini iş süreçlerimize yerleştirdik, maliyet bilincimizi yükselttik, iş geliştirme çalışmalarımıza kaynak ayırdık. Bütün bunlar bize güçlü bir şirket yapısı, hatırı sayılır bir müşteri kitlesi, yeni ürün projeleri ile geleceğe yönelik umutlar getirdi. Artık daha büyük düşünüyoruz, dünyada da bilinmek istiyoruz.

Başarınızı çok takdir ediyoruz. Şirketinizi ileriye taşıyacak olan yalın üretim, yazılım sistemlerinin kullanımı konularından ayrıntı vererek bahseder misiniz?

İşe kurumsallaşma çalışmaları ile başladık. İlk önce bir şirket anayasası hazırladık. Şirketimizin tüm birimlerini modern yapıya kavuşturmayı öngördük. Biz imalat yapan bir firma olduğumuz için imalat sistemimizin de çağdaşlaştırılıp güçlendirilmesi gerekiyor. Bizim üretim tarzımızda çağdaş yaklaşım yalın üretim olarak adlandırılan metodoloji. Bu metodoloji Japonya Toyota fabrikalarında doğup otomotiv firmaları ile dünyaya yayılmış. Biz de bu yaklaşımı burada yerleştirip verimliliğimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda otomotiv sektöründe yetişmiş ve uygulama becerisi edinmiş bir danışmanlık kuruluşu ile proje yürütmekteyiz. Bunun dışında hem ERP yazılımı, hem de bakım yönetim yazılımı edindik. Amacımız hem kurumsal hem de kişisel gelişim.  Çalışanlarınız bir yandan işlerini yaparlarken diğer yandan yeni beceriler edinme fırsatı buluyorlar.

Ancak bu kolay olmuyor. İnsanlar alışageldikleri yöntem ve araçları modern ve yeni olanlarla değiştirme fikrini hemen kabul etmekte zorlanıyorlar. Gerek yalın yaklaşım, gerekse ERP yazılımları yeni ve öğrenme gerektiren konular. İnsanımız bu tür değişime hazır değil ve dirençle karşılaşıyoruz. Ancak değişimi hızla yapmak zorundayız. Aksi halde zaman kaybeder ve geriye düşeriz. Bunu istemediğimiz için çabuk davranıyoruz. Bugün dünya küçük bir köy oldu. Sizi sadece ürünlerinizle değil, sisteminizle de değerlendiriyorlar. Biz genel sistemimizi iyileştiriyoruz ve konulara uzun vadeli bakıyoruz. 
Önemli sayıda şirket, patronu tarafından kişisel servet arttırma aracı olarak görülür ve şirkete yatırım yapmak yerine şirket gelirleri ile özel yatırımlar yapılır. Siz ise çağdaş işveren vizyonuna sahipsiniz. Kutlarız.

Valve World fuarına katıldık, bir ziyaretçi geldi, "vanaları kim yapıyor" dedi, "biz" dedik, "peki bobinleri kim yapıyor" dedi, yine "biz" dedik. Bu sefer "Türkiye bobin yapabilir mi hiç" dedi. Bizi üçüncü dünya ülkesi olarak görüyor, bunu kırmamız gerekiyor. Oysa bobini biz yapıyoruz. Bunu yapabilmek için de üniversiteden danışmanlık alıyoruz, Ar-Ge ekibimizi Kore’ye, Çin’e gönderiyoruz. Sadece Internet’ten katalog indirme ile bu işin olmayacağını biliyoruz, yerinde inceleme yapmaları için olanak sağlıyoruz. 

Danışmanlık aldığınız üniversite hocası Türk insanının potansiyelini çıkartarak bilgi üretimine katkıda bulunuyor, üretilen bilgiyi derslerinde öğrencilerine taşıyor ve toplumda dalga dalga gelişme etkisi yaratıyor. Bunu bir yabancı firma yapmaz!

Ülkemizin adının dünyada duyulması en büyük arzum. Bunun için üniversite-sanayi işbirliği yapmak zorundayız. SMS-TORK Türkiye’nin malı, Türkiye’nin ürünüdür. Bizim gibi firmaların sayılarının çoğalması gerekir. Ben bu şirketi yanlış yöne götürmeye kalksam birilerinin gelip müdahale etmesi gerekir. Burası bir değerdir, markadır. Elli ülkeye ürün satan, vergi veren, istihdam yaratan bir şirkettir. Devletin de basının da destek olması gerekir.
Çok doğru konuşuyorsunuz, siz bir endüstri liderisiniz, ülkemizin sizin gibi endüstri liderlerine çok ihtiyacı var. 

Sağ olun ama ben şirketimin ben olmasam da kendi kendine yürüyebilmesini isterim. Yeni ürün projelerinin önerilmesini, yeni pazarlara girme tekliflerinin getirilmesini, sistemimizi iyileştirecek yaklaşımların kazanılması konularının gündeme taşınmasını isterim.

Çok doğru, çok takdir edilecek istekler bunlar Enver Bey. Sizden son olarak bu yeni fabrikanıza ilişkin bilgiler alalım lütfen.

Biz Dudullu İMES’te yerleşik çalışmaktaydık. İMES Gebze’de OSB kurmuş bizi de orada görmek istediler. Biz de zaten büyümenin getirdiği yer arayışı içindeydik, kabul edip geldik. Burada yapılanma devam etmekte ve şu anda yaklaşık 26 firma faaliyet göstermekte. Bizim yerimiz 3 bin 250 metre kare kapalı alana sahip. Böylelikle kapasitemizi arttırmış olduk. Dudullu’daki yerimizi de irtibat bürosu ve bazı yönetsel faaliyetler için tutacağız.
Size yeni yerinizde güle güle çalışın diyor, nice başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

TEKLİF İSTE

Teklif Formu

Lütfen Yandaki Formu Eksiksiz Doldurun...

Talep Edilen Ürün Adı/ Seri Numarası
Adı Soyadı
Telefon
E-Mail
Vergi Dairesi
Vergi Numarası
Firma Adı
Nerede Kullanacaksınız
Şehir
Adres